Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Decembrie 15, 2017, 06:43:32 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Martie 30, 2008, 12:35:29 PM 
Neconectat
Sr. Member

Recunosc ca d-l Ţiglaru mi-a sugerat ideea prin ceea ce a postat astăzi.
Fiind şi eu (îl rog să mă ierte!) un "istoric de periferie", care mai încearcă tastă de computer, mă gândeam că ar fi ceva dacă ne-am apuca să arătăm ce lucruri minunate se pot citi; scrise de istorici "serioşi", "titraţi". Poate nici nu ar trebui să le comentăm. Ca să nu se spună-scrie că am avea ambiţii să-i scoatem pe cei numiţi mai sus de pe socluri de viitori academicieni. Doar aşa, ca să le amintim cât de pământeni pot fi!

Sus

MesajScris: Aprilie 01, 2008, 03:23:41 PM 
Neconectat
Sr. Member

„Arta picturii a înflorit mai ales în bisericile româneşti din Transilvania şi a fost stimulată de modele şi meşteri din Ţara Românească.”
Autor: Ioan-Aurel Pop, în vol. Istoria Transilvaniei. Vol. I (până la 1541). Coordonatori Ioan-Aurel Pop, Thomas Nagler. Institutul Cultural Român. Cluj-Napoca, 2003, p. 274.

Cele despre care se pomeneşte mai jos (Vlaha, Sic etc.) o fi fost doar boboci de floare!
Când pictura românească din Hunedoara era isprăvită, în Ţara Românească nu exista decât ansamblul pictat de la Argeş.

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Aprilie 01, 2008, 03:39:03 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 06, 2008, 06:30:46 PM 
Neconectat
Sr. Member

"Rezistenţa ţărănimii, ca să-şi păstreze vechile libertăţi şi puternica tradiţie a organizaţiilor politice băştinaşe au determinat regalitatea maghiară să respecte existenţa unor ţinuturi de libertate românească şi să accepte pentru întreaga Transilvaniei statutul de autonomie politică al acesteia, definit prin păstrarea instituţiei înrădăcinate aici a voievodatului"
Şt. Ştefănescu, Istoria medie a României. Partea I-a Principatele române. Originea şi afirmarea lor. Bucureşti, 1991, p. 31.

Mai rar o asemenea performanţă marxistă şi naţională a "clasei ţărăneşti"!

Sus

MesajScris: Aprilie 07, 2008, 03:44:30 PM 
Neconectat
Sr. Member

"S-au păstrat şi sînt databile înainte de întemeierea Principatelor Române pietre tombale sculptate şi împodobite cu "gisants", sculptaţi în relief ori gravaţi, ca şi obiecte de aurărie".
Şt. Ştefănescu, Istoria medie a României. Partea I-a Principatele române. Originea şi afirmarea lor. Bucureşti, 1991, p. 149.

Dăruieisc autorului salariul meu pe un an întreg dacă îmi indică o astfel de piatră tombală, de o asemenea vechime.

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Aprilie 07, 2008, 03:46:41 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 07, 2008, 04:11:49 PM 
Neconectat
Sr. Member

"...domni români ai începuturilor de stat româneşti, continuatori ai unei vechi şi glorioase tradiţii de stat..."
Şt. Ştefănescu, Istoria medie a României. Partea I-a Principatele române. Originea şi afirmarea lor. Bucureşti, 1991, p. 152.

Concluzia: ei au început statalitatea în termeni româneşti, dar au continuat o altă statalitate, mai veche şi glorioasă, care nu era tot românească!
PS: nu e greu să ajungi în Academia Română.

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Aprilie 09, 2008, 04:51:21 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 13, 2008, 12:33:33 PM 
Neconectat
Jr. Member

"Hic sepultus est comes Laurencius de Longo-Campo, pie memorie, anno Domini MCCC." ( "Aici este înmormântat comitele Laurentiu din Câmpulung, spre pioasa amintire, în anul Domnului 1300." ). Basarab fiind pe tron abia pe la 1324, cred ca s-a raspuns onorabil provocarii.

Dl Gelu Munteanu este rugat sa aduca salariul pe o luna la barul Insomnia, poimâine seara. Fac cinste la toata lumea.

;D

Sus

MesajScris: Aprilie 13, 2008, 06:21:18 PM 
Neconectat
Sr. Member

Magistre dragă

Este exact capcana pe care autorul meu a pregătit-o pentru toată lumea de cititori de suprafaţă.
Te rog dă o fugă până la Câmpulung şi verifică dacă celebra piatră a lui Laurenţiu este sculptată ori are "gisant"! Sau să traduc eu ce înseamnă termenul din urmă? Poate ar fi mai potrivită vreo imagine reală de "piatră sculptată sau/şi cu gisant", pentru analogie şi pricepere? După puţinele mele cunoştiinţe, prima de acest tip, din Ţara Românească, aparţine unui personaj controversat îngropat la Argeş. Dar după Basarab (cum altfel, pentru că biserica s-a clădit după el). Şi a mai trecut vreme, până la "accidentul" de pe piatra lui Radu de la Afumaţi.
Nici nu e prea de mirare, căci "chipul cioplit" nu e prea potrivit unui ortodox habotnic. Deci sculptură da, "zăcător" pe lespede, mai rar sau deloc!
Nu-mi risc salariul meu amărât chiar aşa de uşor.

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Aprilie 13, 2008, 06:36:35 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 15, 2008, 08:15:43 AM 
Neconectat
Hero Member

„Orice arheolog serios, care a participat la campanii de săpături pe şantiere referitore la secolele IV-IX, era creştină, poate aduce argumente pertinente în favoarea atribuirii etnice a urmelor descoperite”
Ioan Aurel Pop, Istoria, adevărul şi miturile (Note de lectură). Bucureşti, 2002, p. 124-125.

Dacă autorul are dreptate, eu nu sunt arheolog serios. Recunosc deschis că nu pot deosebi arheologic pe românii vechi de bulgari, de pildă.

Sus

MesajScris: Aprilie 18, 2008, 03:47:19 PM 
Neconectat
Sr. Member

"Dacă biserica propriu zisă râmâne totuşi în picioare, mănăstirea a fost demantelată în totalitate".
Daniela Veronica Marcu, Csok Zsolt, Radu Lupescu, Cosmin Rusu, Raport în Cronica cercetărilor arheologice din România. Campania 2006. Bucureşti, CIMEC, 2007, p. 131.

Înţelesul pe care patru autori îl dau unei mănăstiri este tulburător. Adică mănăstirea se poate defini fără biserică?

Sus

MesajScris: Aprilie 20, 2008, 08:41:24 AM 
Neconectat
Sr. Member

"Lipsa de ştiri sigure despre lucrarea unor episcopi sau horepiscopi în spaţiul românesc de azi în secolele VII-X nu trebuie să ne ducă la concluzia greşită că ei n-ar fi existat."
Mircea Păcurariu, Istoria Bisericii ortodoxe române. Vol. I. Bucureşti, 1980, p. 182.

Vă propun un exerciţiu simplu. Să înlocuim "episcopi sau horepiscopi" cu altceva. Iată ce ar ieşi:
1. Lipsa de ştiri sigure despre lucrarea unor regi în spaţiul românesc de azi în secolele VII-X nu trebuie să ne ducă la concluzia greşită că ei n-ar fi existat.

2. Lipsa de ştiri sigure despre lucrarea unor căruţe cu coviltir în spaţiul românesc de azi în secolele VII-X nu trebuie să ne ducă la concluzia greşită că ei [ele - acordat] n-ar fi existat.

3. Lipsa de ştiri sigure despre lucrarea unor hanuri în spaţiul românesc de azi în secolele VII-X nu trebuie să ne ducă la concluzia greşită că ei [ele - acordat] n-ar fi existat.

Acum judecaţi singuri valoarea acestor afirmaţii.

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Aprilie 20, 2008, 10:59:54 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 23, 2008, 08:28:57 AM 
“În 15 august 1096, Prima Cruciadă era pregatită şi formată din 600.000 de soldaţi şi 100.000 de cavaleri, condusă de Gottfried de Bouillon şi de fratele sau Baldovin, de Robert Normandul, fiul regelui Angliei şi alţii. Republica Pisa le dădu 120 de nave şi Genova alte 30. [...] Sosiră noi întăriri din Europa, cca. 500.000 de oameni.”
pr. Ioan Bota, Antichitatea şi Evul Mediu. Sursa: Casa de Editură Viaţa Creştină
Găsiţi toată expunerea savantă pe link-ul: http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=30

Faceţi vă rog socoteala şi vă cruciţi… În Europa de atunci 600.000 de cruciaţi (pedeştri?!)…+ 100.000 Cavaleri (obligatoriu cel puţin un scutier pe lângă fiecare, asta înseamna cca. 300.000 cai cel puţin… cavaler, scutier + transport armura, arme, cort, proviant) deci 700.000 luptători cu 300.000 cai trecând aşa prin Europa tela-lela, mâncând…? Iar caii (300.0000!)… la fel… îmbarcaţi în 150 de SUPERNAVE… Şi n-au fost de-ajuns… mai apar în răstimpul acesta de vreo patru anişori încă 500.000 de Cruciaţi… Deci în total Un Milion Două Sute de Mii de Cruciaţi… De unde în Europa de atunci? Nu… că-i prea mult… Vă doresc plăcere la lectură şi credinţă tare… o să aveţi nevoie… Autorul a mai comis şi o teză de doctorat, tot lovitoare de Istorie… aşa cum o înţelege Domnia-Sa.

Sus

MesajScris: Aprilie 26, 2008, 04:21:14 PM 
Neconectat
Sr. Member

Georg Schoempflug von Gam scrie:
“În 15 august 1096, Prima Cruciadă era pregatită şi formată din 600.000 de soldaţi şi 100.000 de cavaleri, condusă de Gottfried de Bouillon şi de fratele sau Baldovin, de Robert Normandul, fiul regelui Angliei şi alţii. Republica Pisa le dădu 120 de nave şi Genova alte 30. [...] Sosiră noi întăriri din Europa, cca. 500.000 de oameni.”
pr. Ioan Bota, Antichitatea şi Evul Mediu. Sursa: Casa de Editură Viaţa Creştină
Găsiţi toată expunerea savantă pe link-ul: http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=30

Faceţi vă rog socoteala şi vă cruciţi… În Europa de atunci 600.000 de cruciaţi (pedeştri?!)…+ 100.000 Cavaleri (obligatoriu cel puţin un scutier pe lângă fiecare, asta înseamna cca. 300.000 cai cel puţin… cavaler, scutier + transport armura, arme, cort, proviant) deci 700.000 luptători cu 300.000 cai trecând aşa prin Europa tela-lela, mâncând…? Iar caii (300.0000!)… la fel… îmbarcaţi în 150 de SUPERNAVE… Şi n-au fost de-ajuns… mai apar în răstimpul acesta de vreo patru anişori încă 500.000 de Cruciaţi… Deci în total Un Milion Două Sute de Mii de Cruciaţi… De unde în Europa de atunci? Nu… că-i prea mult… Vă doresc plăcere la lectură şi credinţă tare… o să aveţi nevoie… Autorul a mai comis şi o teză de doctorat, tot lovitoare de Istorie… aşa cum o înţelege Domnia-Sa.

Îmi pare rău, dar aţi greşit calculele! Aţi uitat să socotiţi echipajele navelor (marinari şi vâslaşi), mulţimea de preoţi şi feţe bisericeşti, câteva femei... Dacă v-aţi fi interesat de capacitatea navelor de transport, atunci aţi fi înţeles că unii stateau atârnaţi de parâme, alţii stăteau ca sardele pe punte şi, cei care nu încăpeau erau tractaţi pe plute. Preotul Bota este un artist al matematicii fanteziste (disciplină auxiliară a istoriei ecleziastice din România).

Sus

MesajScris: Aprilie 26, 2008, 05:35:03 PM 
Neconectat
Hero Member

a trebuit sa scot TOATE DIACRITICELE..serverul le accepta partial..se face ca e de acord..si apoi isi face de cap si sterge mesajul cand trece prin alti serveri intermediari (anglo-saxoni din Indiile de Vest) care nu cunosc alte limbi decat shakespeareana de Harlem...
Nu este pierdut nimic...deschideti topicul propriu si inlaturati simplu diacriticele..si accentele...fara mila...daca nu..serverul va va sterge fara mila mesajele...

Georg Schoenpflug von Gam scrie:
In 15 august 1096, Prima Cruciadă era pregatită şi formată din 600.000 de soldaţi şi 100.000 de cavaleri, condusă de Gottfried de Bouillon şi de fratele sau Baldovin, de Robert Normandul, fiul regelui Angliei şi alţii. Republica Pisa le dădu 120 de nave şi Genova alte 30. [...] Sosiră noi intăriri din Europa, cca. 500.000 de oameni.
Găsiţi toată expunerea savantă pe link-ul:
http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=30

Faceti va rog socoteala şi va cruciti: in Europa de atunci 600.000 de cruciati (pedestri?!)+ 100.000 Cavaleri (obligatoriu cel puţin un scutier pe langă fiecare, asta inseamna cca. 300.000 cai cel putin cavaler, scutier + transport armura, arme, cort, proviant) deci 700.000 luptători cu 300.000 cai trecand aşa prin Europa tela-lela, mancand...? Iar caii (300.0000!.. la fel imbarcaţi in 150 de SUPERNAVE... Si n-au fost de-ajuns mai apar in răstimpul acesta de vreo patru anisori incă 500.000 de Cruciati Deci in total Un Milion Două Sute de Mii de Cruciaţi De unde in Europa de atunci? Nu, ca-i prea mult!... Va doresc placere la lectura şi credinta tare o să aveţi nevoie.. Autorul a mai comis si o teza de doctorat, tot lovitoare de Istorie aşa cum o inţelege Domnia-Sa.

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Septembrie 15, 2008, 12:11:32 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Aprilie 29, 2008, 11:35:16 AM 
Neconectat
Sr. Member

„tăcerea sau raritatea izvoarelor scrise, pare oarecum firească în ceea ce priveşte creştinismul”, dovedindu-ne realitatea pozitivă.
D. Gh. Teodor, Creştinismul la est de Carpaţi de la origini până în secolul al XIV-lea. Iaşi, 1991, p. 59.

Mă joc din nou şi propun:
1. „tăcerea sau raritatea izvoarelor scrise, pare oarecum firească în ceea ce priveşte bigamia”, dovedindu-ne realitatea pozitivă.
2. „tăcerea sau raritatea izvoarelor scrise, pare oarecum firească în ceea ce priveşte lipsa curentului electric”, dovedindu-ne realitatea pozitivă.
3. „tăcerea sau raritatea izvoarelor scrise, pare oarecum firească în ceea ce priveşte împletirea coşurilor de nuiele”, dovedindu-ne realitatea pozitivă.
Iar s-a demonstrat ceva!

Sus

MesajScris: Mai 02, 2008, 07:15:39 AM 
Neconectat
Sr. Member

Nu este un citat, ci un titlu de carte. Şocant este faptul că în interiorul volumului nu se mai repetă aberaţia din titlu.
Putea trece neobservat (probabil aşa se şi întâmplă), dar volmul este scos de (atenţie!) Editura Universităţii din Bucureşti!
Iată frumuseţea: Ion Ionescu, Începuturile creştinismului românesc daco-roman. Bucureşti, 1998.

Dacă tot v-am obişnuit cu substituirile, o fac şi acum cu acelaşi unic scop. Să atrag atenţia asupra stării maladive a istoriografiei şi a lipsei de implicare a medicilor ei.

"Începuturile gastronomiei româneşti daco-romane";
"Începuturile senzualităţii româneşti daco-romane";
"Începuturile cărăuşiei româneşti daco-romane".

Dacă aş îndrăzni să comentez, probabil s-ar găsi cineva care să pretindă că sunt "anticreştin" sau "antinaţional".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2