Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Decembrie 15, 2017, 06:42:55 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Februarie 07, 2014, 06:34:55 PM 
Neconectat
Full Member

Tot în paginile Medievisticii mă luptasem cu un profesoraș de seminar (Nicolae Bolea) care încerca a face carieră urcând cu dezmățare pe umerii istoriografici ai majorității medieviștilor activi (http://www.medievistica.ro/texte/discip ... 0bolea.htm). În naivitatea mea, l-am chemat în proces (singurul pe care l-am susținut vreodată cu cineva pe teme profesionale!), fără să-mi iau avocat. Credeam că evidența textelor este mai limpede decât orice lungă listă de martori. M-am înșelat amarnic: de la vlădică, la judecătoare, toți ar fi dorit să spele obrazul mult venerabilului cleric, iar avocatul a dat semne că ar dori să mă învețe o nouă definiție a plagiatului. Curtea a fost generoasă în a nu mă sancționa pentru tulburarea apelor.
Acum, din nou, un conf. al Facultății de Teologie de la Alba Iulia, pe nume Marius Liviu Telea, se degustă cu polonicul din opera prolifică a lui Vasile Mărculeț. Nu doresc să comentez aici, cine pe cine s-a găsit să fure, ci recidiva în sine, venită din școala proastă a formării individului care visa să ajungă și prof.
Prin anii 90, aflasem cu surpriză că tuturor studenților absolvenți de teologie li se cerea atașarea la lucrarea de licență a unei pagini în care se jurau pe cinstea lor că tot ce era acolo rezultase din mintea moștenită de la mama-tata și educația morală a lui "să nu furi" (Decalogul). Acum se vede că adevărul ar fi acela că am avea un fomalism nesimţit, care este tropăit în bocanci tocmai de către cei care ar trebui să-l păzească în conţinut.
Într-o asemenea situaţie, oricare instanţă morală de tip bisericesc ar vântura din altare pe farseur şi ar da cu mult detergenţi prin sălile de învăţământ ca să se asigure ca asemenea porcăieli de obraz nu trăiesc nici măcar în ouă de muşte. Dar... Am rămas un mare naiv.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2