Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Decembrie 15, 2017, 06:42:33 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Învatamântul de medievistica
MesajScris: Octombrie 06, 2008, 04:32:12 PM 
Neconectat
Sr. Member

Nu am înţeles de ce un astfel de subiect a fost, până acum, evitat.
Şcoala este principala "responsabilă" de ceea ce se întâmplă în peisaj, acum şi mai ales în viitorul mai mult ori mai puţin depărtat.
Aş vrea să încep cu câteva constatări.
În primul rând, este foarte clar că întreaga şcoală de istorie este din ce în ce mai puţin interesantă. Mi se pare normal. Nici o atractivitate pentru ea: nici cum se derulează, nici ce garanţii de locuri de muncă oferă. Istoria mai puţin decât orice altceva.
Vibraţia sentimentală pentru trecut este, mai frecvent decât oricând, o poveste pentru nostalgici ceva mai în vârstă. Tot mai puţini sunt cei care stau să se bată pentru spălarea imaginii şifonate a vreunui vodă din Carpaţi.
Nimeni dintre cei pe care i-ar putea produce şcoala (profesor, muzeograf, arheolog sau arhivist) nu este bine plătit. Deci şcoala este fabrica muritorilor de foame.
Situaţia nu depinde, neapărat, de profesori.
De ei depinde însă altceva. După mine, s-ar numi "păstrarea plăcerii de a cunoaşte sau scrie" istorie. Numai că, "marii profesori", ca toţi cei vechi, nu au nici cea mai mică grijă pentru prospătură, pentru schimbări de cursuri, pentru lucruri noi, în general. Şi facultăţile mor la pensionarea lor. Asistenţii şi lectorii îşi văd aievea situaţia de şomeri. Istoria a decedat în 2008 la Târgu Mureş şi Oradea. Lista se va mări în curând.
Studenţii, ca orice pufuleţi naivi, nu ştiu nici ce să ceară (în afara burselor sau locurilor în cămine îndoielnice) şi nici nu au repere de cum ar trebui să arate cu adevărat, învăţământul în care se aruncă. Dacă ar merge doar în vizită la oricare universitate din afara graniţelor ar fi ameninţaţi de infarct. Se pregătesc să galopeze 3 ani prin toată istoria, după care ar urma masterate plicticoase sau inutile. În plus, şi plătite din banii părinţilor sau munca la vreun Orange Shop. Şi apoi, continuarea se transformă în lozinca: Dumnezeu cu mila!

Ultima oară modificat de Ioan Finisan pe Decembrie 27, 2008, 09:33:47 AM, modificat de 3 ori în total.

Sus

MesajScris: Octombrie 07, 2008, 07:05:04 AM 
Neconectat
Sr. Member

Dacă ne limităm la programa şcolară, istoria nu poate fi predată decât ca un apendice. Deci ar putea fi, în cel mai buna caz, un "hobby". Numai că este la concurenţă cu jocurile digitale. Ceea ce se mai reţine din evul mediu este doar ceea ce transmit numeroasele jocuri cu fundal medieval, dar pline de arme ciudate, vrăji nemaipomenite, supereroi foarte muşchiuloşi şi eroine supersexi.
Culmea este că dacă cineva ar striga cu glas tare că e rău, ceilalţi l-ar lua în derâdere că ar fi demodat! Naţionalismul trâmbiţat atât de bine de comunişti, post comunişti, popi preaortodocşi a obosit şi el naţia, începând chiar cu cei care trebuiau să preia ştafeta disciplinei.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Martie 21, 2009, 07:17:46 PM 
Neconectat
Sr. Member

Rog a se vedea postarea de la "Citate din istoriografia medievistica".

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2