Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Decembrie 15, 2017, 06:42:42 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pasivitatea cronica
MesajScris: Octombrie 28, 2008, 04:30:43 PM 
Neconectat
Jr. Member

Medieviştii sunt obosiţi. La fel ca toţi lăcuitorii celor trei principate reunite!
Respiră, mănâncă, umblă buieci. Poate mai citesc din când în când. Vorbesc prea mult, scriu prea puţin. Poate pentru că s-au convins că nu are rost. Nimeni nu i-ar mai ceti. Totul s-a scris deja.
Nici măcar pentru hobby nu mai e bună medievistica? Să adunăm portrete de domni, să facem dicţionar de bătălii cu turcii, să lipim cărţi poştale ilustrate cu biserici vechi.
Câteodată şi mai des mi se pare că trăiesc într-o ţară de fantome care nu prea fac decât să se zvârcolească câteodată la citirea facturii cheltuielilor de bloc.
Am deschis un subiect. Ei şi? Cineva va răspunde? Probabil că nu.
Doar eu mă simt mai lejer că mi-am spus păsul.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Octombrie 30, 2008, 06:46:04 PM 
Neconectat
Sr. Member

Dacă aş tăcea mi s-ar părea că merit să concurez cu câinele. Adică să-mi arăt doar ochii inteligenţi. Eventual să mai scot, des, limba, dar nu pentru că mi-ar fi cald.
Pasivul este cel care recepţionează, înghite sexual ce aduce altul, este depozitarul lucrurilor de care alţii se scapă.
Pasivul nu face copii, nici nu este creativ la modul general. El poate, cel mult, copia, mima. Face lucruri mici şi fără urmări.
EU nu vreau să fiu pasiv!
După cum arată Forum-ul ăsta, foarte mulţi adoră să fie pasivi.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Noiembrie 02, 2008, 08:38:18 PM 
Neconectat
Sr. Member

Frumos este că nici după ce primesc un vârtos picior la partea şezătoare, nesimţiţii nu mişcă. Eu ştiu de ce!
1. pentru că ştiu că nu-i înghite pământul de ruşine
2. pentru că ceilalţi se comportă cu ei cam la fel ca înainte de gestul punitiv

Deci filozofia românească ultimă ar fi: orice s-ar întâmpla tot aia voi fi şi mâine, nu pierd nimic, nici nu câştig.
Atunci de ce vrea un oarecare să mă scoată din pasivitate?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Noiembrie 24, 2008, 05:37:05 PM 
Neconectat
Sr. Member

Am stat o vreme şi am tot aşteptat...
Dar chiar nimeni nu se mişcă? Se pare că asta e!
Numai că eu nu mă pot suporta aşa. Prea de tot convenabilă ar fi tăcerea noastră pentru minoritarii sociali. Nu trebuie să fi roşu, ca să visezi mereu dreptate.
Chiar dacă voi fi târât la vot, tot ştiu că mă duc degeaba. Dar decât să-mi închidă gura cineva, mai bine renunţ la şunca de Crăciun!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 18, 2008, 03:38:47 PM 
Neconectat
Jr. Member

Solomon Tiglaru said :

"Nu trebuie să fi roşu, ca să visezi mereu dreptate."

Sa fii, cu doi de i, dle profesor Tiglaru.

Vad ca va agitati atât de mult prin forum ca ati uitat sa mai revizuiti gramatica limbii române.

Poate de aceea nu raspunde nimeni întrebarilor Dumneavoastra insistente ?

:lol:

Inapoi la manualul de clasa 8-a, si apoi mai vedem cum stam cum studiile medievale !

:shock:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 18, 2008, 03:44:54 PM 
Neconectat
Jr. Member

Ion Finisan said :

"Pasivul este cel care recepţionează, înghite sexual ce aduce altul, este depozitarul lucrurilor de care alţii se scapă.
Pasivul nu face copii, nici nu este creativ la modul general. El poate, cel mult, copia, mima. Face lucruri mici şi fără urmări.
EU nu vreau să fiu pasiv!"

Acum întelegem sensul actiunii sociale a Dlui Finisan. Sa nu uitati sa va protejati !

:lol:

Si totusi, de adevaratele probleme ale istoriografiei române nu se mai ocupa nimeni în acest forum ? Ati ramas la nivelul de acum un an ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 19, 2008, 09:08:02 AM 
Neconectat
Sr. Member

Aţi revenit stimabile P?
Ei da, cu ajutorul Dvs consistent şi simpatic se vor mişca într-adevăr lucrurile! Cel puţin istoriografia acestui forum se va îmbunătăţi.
Domnia voastră se simte bine altfel în tot ce vă-nconjoară? Atât de bine încât singura lui grijă să devină ce aruncă (cam aşa se numeşte asta, ştiaţi?) doi oarecare pe un forum? Adică sunteţi în pielea unui replicant, vânător de surse de contrat. Vă rog să nu vă supăraţi. Încerc doar să mă refer la ce produceţi, nu la calităţile personale.
Altceva mai constructiv sunteţi capabil să avansaţi? Nu vă gâdilă pixul vreo frumuseţe de articol publicat în fund de provincie? Vreo cârpeală bine alimentată din scriitura Pascu-Pop care aduce promovare profesională? Vreo bine plătită monografie de orăşel redactată de un absolvent de istorie al universităţii Valeş-Goliai din Umoraţi?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 19, 2008, 01:09:47 PM 
Neconectat
Jr. Member

Solomon Tiglaru said :

"Atât de bine încât singura lui grijă să devină ce aruncă (cam aşa se numeşte asta, ştiaţi?) doi oarecare pe un forum?".

Dle, hmmm, profesor, deveniti patetic. Stilul dvs lasa mult de dorit. Mi se termina cerneala rosie când corectez savuroasele dvs. contributii.

In primul rând, ma priveste când vin si când plec !

In al doilea rând, nu eu pozez în acest forum în salvator si razbunator al istoriografiei române, asa ca nu eu trebuie sa ma justific. Nu am vazut în schimb nici o contributie "constructiva" semnata S.T. care sa-l îndreptateasca pe autor sa se pronunte cu atâta autoritate în domeniile în care a facut-o pâna în prezent. Chiar daca Pascu a avut defectele lui, nu-i ajungeti nici pâna la genunchi. O fi ea, medievistica româneasca, bolnava, însa cu dvs. ea dispare de tot.

In fine, cred ca acest forum nu ar avea decât de câstigat daca v-ati gasi în alta parte un loc de dat cu capul doldora de pareri (O0).

Ultima oară modificat de Magister P. pe Decembrie 19, 2008, 09:23:52 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 19, 2008, 04:58:11 PM 
Neconectat
Sr. Member

Se pare că v-am devenit scop şi motiv de "reapariţie". Dacă altceva mai bun nu aveţi de făcut, poftiţi.
Vă place înălţimea lui Pascu, comparată cu a mea? Şi asta e bine! În fine există un reper la care să mă aliniez. Sper să nu aşteptaţi să fac la fel, comparându-vă anonimatul cu cel de la care v-aţi împrumutat identitatea. Ar fi cel puţin hazos să ne ocupăm de cât de mare este anonimatul contemporanului nostru.
Vă doresc să mă urmăriţi o veşnicie!
O să treceţi sigur curând drept un foarte bun grămătic. Nu v-ar interesa mai mult un forum de taclale lingvistice?
Vă satisface? Continuăm să ne "iubim" de la distanţă ori îmi propuneţi să măsor cât de mare este Neagu Djuvara în publicitate, Dan Berindei în masonerie, X-ulescu la dosar de cadre vechi, Y-greceanu la tăceri? V-a lăsat cumva rece decesul lui Dan Horia Mazilu? Cât de "savuros" îl găsiţi pe Jako Zsigmond?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 19, 2008, 09:22:02 PM 
Neconectat
Jr. Member

:cry:

Că bine spuneti, nu merită osteneala...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Decembrie 23, 2008, 02:04:25 PM 
Neconectat
Sr. Member

Dacă 60 % din populaţia României nu votează, cam tot atâţia dintre istoricii ei NU au vreo atitudine! Boală grea care nu se vindecă nici cu medicamente, nici cu bătaia la fund de-acasă, nici cu ceea ce poartă numele de şcoală autohtonă!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Martie 13, 2009, 01:50:22 PM 
Neconectat
Sr. Member

Stiţi vorba: câinele care latră, nu muşcă!
Dar, eu adaug: cel ce plânge, nu face ori scrie istorie!

Dacă am fi obligaţi să ne alegem un simbol heraldic naţional, aţi alege o oaie?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2