Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Mai 27, 2017, 02:25:32 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: De ce nu şi monede?
MesajScris: Aprilie 21, 2008, 05:34:45 PM 
Neconectat
Newbie

Despre monedele antice se tot scrie şi volume apar mereu. Despre monedele medievale abia dacă ştim câteceva.
Nu există numismaţi specializaţi pentru ele? Poate stimulaţi cumva preocuparea pentru ele.
Deşi mai puţin valoase din punct de vedere al metalului, sunt foarte interesante.

Sus

Subiectul mesajului: Re: De ce nu şi monede?
MesajScris: Mai 12, 2008, 08:52:07 PM 
Neconectat
Hero Member

Un Catalog Online:

Stiu ca pare ciudat sa vi se raspunda printr-o propunere de examinare a unui catalog maghiar online...
Motivele pentru care l-am ales...
1.este pana acum de mine gasit cel mai complex..si acopera destul de bine si Evul Mediu..
2.Este cel mai in masura sa dea criterii pentru moneda circulata prin Arcul Carpatin in perioada care ne intereseaza...
3. In arheologia practica te intalnesti cel mai des cu acest tip de monezi..si trebuie macar sa banuiesti cam pe unde bate problema...pe loc si imediat..pentru a capata la fata locului o oarecare orientare.
4. Heraldica folosita da criterii clare cine are dreptul, cine este indreptatit ca vasal al cui sa apara pe moneda..iar chestia cu dreptul de a bate el moneda...e mai spinoasa..pentru ca nu am stire ca unii pe moneda textual prezentati sa fi avut dreptul ei sa bata la ei acasa moneda...De cele mai multe ori o faceau pentru acesti vasali, prin delegatie, in numele regelui, Orasele Libere Regale..erau Fundus Regius...
O sa va intalniti cu multe reprezentari cunoscute dar pe care unii le interpreteaza cum vor ei...
Problema practica cu limba...
Catalogul are si o deschidere oarba, o infundatura in engleza..cand incepi sa cercetezi...ajungi tot la maghiara...
Dar cifrele arabe au devenit universale...
Si sper sa recunoasteti astfel anii pe care-i examinati...
De fapt va intereseaza imagini clare..puse bine in cronologie...Atat..si imaginile sunt excelente, cronologia este evidenta...

Magyar Pénzek= Monede(...bani) Maghiari...

Erdélyi Pénzek= Monede (bani) din Transilvania (nu mai este Evul Mediu, e dupa Mohács)

lectura (vizionare!)placuta si multe surprize pe parcurs...

http://katalogus.numismatics.hu/index.php/cPath/31_38

Dupa aceea o sa putem discuta si compara monede pe baza de steme, blazoane familiare...sigla de emitere...etc....
Nu uitati sa faceti KLICK pe imagine pana se deschide mare, clara si frumoasa...Pe ele cam scrie numai in limba latina..asa ca sunteti acasa...

P.S. m-am inselat totusi in verdicte...LINK-ul functioneaza perfect si in limba engleza...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Mai 13, 2008, 10:53:10 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mai 15, 2008, 05:27:22 PM 
Neconectat
Hero Member

Propun spre examinare comparativa:

urmatoarele doua imagini..de fapt una singura intereseaza...VULTURUL de pe moneda...
Cu ce comparat?
Raspunsul il dau printr-o sarada a la Bula...nu este moneda din Valahia, alias Transalpina, Vltramontana...
Este o moneda a regelui Wenczel/Venczel/Wenceslaus 1301-1305. imaginea/termenul de comparatie deja insinuat in sarada il gasiti prin Google pe serverul parca din UK...si altele de fapt...

Pentru completarea de info, dar neintrand in comparatie..fata cealalta a monedei il reprezinta pe rege in postura de cavaler cu vehiculul specific...Nu imi dau seama ce culoare are calul si daca este potcovit...

Sper sa devina interesanta discutia...

KLICK pe imagine:

Georg Schoenpflug von Gambsenberg...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe August 09, 2008, 12:52:32 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 05, 2008, 02:15:36 PM 
Neconectat
Hero Member

Imi pare sincer rau ca heralzii amatori si nici numismatii, mai ales cei transferati in UK, Regatul Unit, care sunt considerati autoritate suprema la Banca Nationala din Baragan, nu incearca sa-si deschida ochii...
Acest vultur de pe moneda Regelui Wenczel 1301-1305 s-ar putea sa fie cheia pentru vulturii aparuti pe alte monede..ulterioare...Este primul in aceasta pozitie...si este clar ca este cu intentie rauvoitoare o copie anticipativa dupa monedele originale care ii vor urma....
V-am rugat sa examinati comparativ...poate ajungeti la singura concluzie logica...Wenczel a fost un Basarab...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 05, 2008, 02:17:58 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 19, 2008, 11:33:27 AM 
Neconectat
Hero Member

Aduc aici spre directa confruntare celalat vultur...cel mai vechi pana acum gasit in Transalpina..Asa-zisele fascii din scut sunt de fapt stema Regatului Ungar...aici nu exista dubii si discutii...

Este luat din Wikipedia, din care dau si textul:

Moneda de Ag. (dinar, 18 mm 0,7g)
Pe avers este reprezentat scutul fasciat al Basarabilor si legenda latina +MLADISLAIWAIWODE pe revers stema Tarii Romanesti (acvila valaha asezata pe coif si legenda +TRANSALPINI (Transalpina era numele Tarii Romanesti in documentele de limba latina ale cancelariei Regatului Ungariei , pentru care Valahia era "tara de peste munti"....

original gasiti in LINK:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Imagine:Dinar_de_argint_Vladislav_I.gif

KLICK pe imagini:

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 19, 2008, 01:42:38 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 19, 2008, 01:25:39 PM 
Neconectat
Hero Member

Aici aduc combinatia Vultur pe un scut cu fascii...

Vulturul este identic cu al lui Wenczel (vedeti datele, imaginile mai sus, si mai ales anii!)

Scutul cu fascii al Valahiei il mai primiti odata spre comparatie in varianta pe moneda sub vultur..si in varianta colorata...

In schimb..aici avem doua surprize totale...
O inscriptie clara B I (daca I nu este o trunchiere a ceva)...cine va spune ca B este slavul V de la Vladislav..ignora acel I. sau daca va spune ca este prescurtarea de la moneda Ban spuneti-i sa va arate unde scrie in Evul Mediu Inalt Gulden pe moneda..sau alta unitate divizionara...s-ar putea...dar ff. rar eventual? ..si de ce tocmai aici exceptie?...si daca..atunci ce inseamna I.?

Tot o surpriza..este de fapt Crucea Teutonica pe care ar tine-o vulturul sus in cioc...si aici nu pot sa uit ca cercetarea din Campolongo unde este inmormantat comes Laurentius 1300 afirma ca a gasit o pictura murala cu cruce teutonica si tot pe perete initialele F T...

O alta surpriza este aversul. crucea cu cele patru stelute...dar aici tac pana regasesc prin NET ce-am vazut ..deci DOVADA CLARA.pe care s-o pot prezenta....dupa aceea discutam...

KLICK pe imagine:

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 19, 2008, 10:20:44 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2