Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 22, 2017, 06:30:25 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Martie 17, 2012, 02:41:45 AM 
Neconectat
Hero Member

1.

Mai nou firma de digitalizare Arcanum.hu, cea care lucreaza in stransa colaborare cu Arhiva de Stat Maghiara publica massiv documente si istorii/monografii cu tematica eclesiastica...tematica ce ne intereseaza aici (pana acum publicate si libere Online) sunt franciscanii si evanghelicii (desi de fapt aici mai sunt si altele si se pare ca este mereu in lucru si completare)..

Link-ul generic dat se desface in adancime parca pana la 4 nivele prin sub-link-uri 1., care se desfac in sublink-uri 2. ..etc..

O marchez aici pentru cei ce stiu ce greu este sa ajungi la izvoare istoriografice..

Pentru cei ce nu inteleg limba..in aceste lucrari istorice sunt citate massiv documente in limba latina de obicei si germana..
caut cu disperare orice urme de documente privind dominicanii (fratres ac moniales), franciscanii, clarissele/nonne cenusii...praemonstratenses (moniales, nu fratres avem in Cibinium pana la tatari 1241)...

dau LINK-ul central, sa nu se piarda, altfel nu-l mai gasim nici cu slujbe...

Problema este ..arcanum.hu la inceputul unei noi serii de editari digitale, le da liber Online in scopuri banuiesc publicitare..mai tarziu inchide sursa si trebuie sa cumperi de la ei CD sau DVD cu datele..
Cred ca am fost destul de clar..

Aici, daca intrati de exemplu in ADANCIME (pe mana stanga), gasiti TOATE Schematismele, foarte importante, NU le ignorati, intrucat in ele s-au publicat studii referitoare la ISTORIA Franciscanilor, si ACESTEA sunt mereu citate, or bibliografia secundara-secundara maghiara NU cauta si nu da mereu radacinile, deci SURSA primara, si cam trebuie sa te plimbi pas-cu-pas dupa biletele ascunse, ca in Concursul de orientare-Turistica. De altfel, perfect valabil pentru cercetarea generala in Europa, sa te bazezi NEAPARAT pe autoritatea UNUI ULTIM iSTORIC, deci CERCETARE NOUA, care este capatul actual al unui lant de scrieri legate una de alta, fiecare veriga se subtiaza si subtiaza info, incat la urma te bazezi pe autoritatea cu greseli de tipar sau de LECTURA (a lui sau predecesorilor, care eventual NU CUNOSC LIMBILE) a ULTIMULUI RACNET in BIBLIOGRAFIE...
Nu-mi place, nu am incredere, caut SURSA PRIMARA, dokomentu' ca la Militia Populara..

Si turb cand ISTORIOGRAFIA TRADUCE NUMELE...Cum sa-l gasesti pe IANCU, Hanusch, János de HUNEDOARA?! (furnalele?) in documentatia LATINA, cu numele scris Johannes, Joannes, mai ales in NET? Google iti da peste degete, si bine face..

LINK-ul central:

http://www2.arcanum.hu/2011

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Sus

MesajScris: August 24, 2013, 01:34:44 PM 
Neconectat
Hero Member

2.

Franciscani

Fişiere ataşate:
Kolozsvar. Ferencrendiek temploma. Keresztfolyoso.jpg [356.94 KiB]
Încă nu a fost descărcat

Nota preliminara:

Paginile de Episcopie Catholica de Transsilvania, referindu-se la ISTORIOGRAFIE, luaindu-se dupa Lestyan Ferenc, archivarul LOCO, dau de exemplu toate o nota minimalista bibliografica cu numele Gyoergy, de exemplu (Gyoergy, 60).
(NU scriu CORECT cu UMLAUT si accente, serverul acesta american? nu cunoaste diacritice si accente si schimonoseste tot script-ul de nu intelegi.)

Si nu stii ce este..daca ai noroc, te gandesti ca toti lucreaza dupa Lestyan, cauti Lestyan si gasesti eventual (Gyoergy, Ferencrendiek, 60)..
Aha, cauti si dai in google ONLINE de Ferencrendiek si gasesti imens de multe, dar sub
SZABO, Gyoergy: Ferencrendiek..
deci il cheama Szabo Gyoergy, mai corect si complet: Dr. Szabo Gyoergy Piusz
Insa, Episcopia si productele ei sunt mai catholice decat papa: dau numele MONAHIC, deci numai prenume: Gyoergy.
ca in bancul ardelenesc: Io mi-s Gheorghe, da'tu cine esti?

Szabo, Gyoergy Piusz(Dr.): Ferencrendiek a magyar toertenelemben. Adalekok a magyar ferencrendiek toertenetehez. Budapest, 1921.
http://archivum.ferencesek.hu/letoltes/irodalom/Szabo_Ferencrendiek.pdf

Acest exemplar ca TEXT scris mi se pare incomplet. Se opreste brusc la pagina goala 454. Tabla de materii de la inceput da numai structura interna,informativa in sine, insa fara paginatie. DAR, daca deschideti in lateral la I-VI FEJEZET (Cuprins: capitole I-VI), fiecare subtitlu de acolo DESCHIDE capitolul.. Deci, merge. Bine este ca exista lateral si o LEISTE cu paginatia completa (numai numarul de pagina, fara capitole si subtitluri, deci pagina-de-pagina, deci daca dai de-o sursa care-l citeaza (Gyoergy,60) si STII despre CARE GHEORGHE e vorba,deschizi aici pagina 60 ajungi poate la oarece rezultat). INDEX? Poti sa uiti. AICI inca nu, insa exista imens de multe editii ONLINE..O pastrez si pe asta, deocamdata, in lipsa de altceva...E practica treaba cu paginatia rapida.

Schematismele si tot despre Franciscani, citate de autor (dar SI altele, e MULT de tot)se gasesc toate daca deschideti SUB-Link-urile

Magyar Ferences Koenivtar es Leveltar

din LINK-ul dat mai sus la posting 1, il dau inca o data aici:

http://www2.arcanum.hu/2011

E bine sa mergeti si sa verificati: totdeauna sursa-dupa-sursa-dupa sursa..se pierde info primara, TREBUIE sa o recuperati mergand pe fir inapoi in timp.Si citati atunci, daca gasiti, sursa cea mai veche, completata eventual cu cercetarea mai noua, imbogatiti info, nu o scurtati..

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2