Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 20, 2017, 09:27:18 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inscripţiile medievale
MesajScris: Februarie 16, 2008, 08:25:12 AM 
Neconectat
Newbie

Un grup de cercetători se interesează de această temă. Deschidem acest topic pentru a-l vedea sprijinit.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Inscripţiile medievale
MesajScris: Mai 17, 2008, 10:35:30 PM 
Neconectat
Hero Member

2.

Daca se intereseaza..sa le dam de lucru.
Este vorba de ..dupa parerea mea..o banuiala de inscriptie...Este pe capacul acela de piatra de la mormantul din Curtea de Arges...Nimeni nu da imagini clare...cel mai putin cei loco...Se pare ca nu-i intereseaza sa vada si altii...Am luat-o prin wiki...
Eu am ciupit imaginea asa cum am putut...este chiar la capatul dinspre cap...Am pozitionat-o vertical..si mi se pare ca vad litere latine normale...Nu inteleg..din anii 20' exista povestea public facuta si nici-un progres...

Dau imaginea..daca nu credeti, verificati prin google Vladislav Vlaicu...Mai incolo dati ca link de : mormantul....deschideti, luati imaginea si verificati...Spatiul rezervat imaginilor (128 KB!) nu permite sa dau tot ce-am luat..ptr. ca imaginile acceptate aici au o baza tare zgarcita de definitie...
Sunt curios...

da...pagina principala cu Mormantul Princiar:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Morm%C3%A2ntul_princiar_din_Biserica_Domneasc%C4%83%2C_Curtea_de_Arge%C5%9F

iar direct Piatra-de-Mormant:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/0/09/PiatraMormArges.jpg

Spor la cercetare...
sper sa mai si comunicati...nu tineti totul secret precum cei din Curtea de Arges cu imaginile lor 2x4 cm...

Si de fapt imaginile acestea n-au fost deloc corect interpretate...

Pe aceasta lespede-de-mormant personajul este prezentat ca si cand ar fi in pozitie normala in picioare, nu culcat, asa cum lasa impresia placa culcata orizontal...
personajul tine in maini o spatha..se pare spatha-de-doua-maini..e destul de lunga si trebuie sprijinita piezis pe pamantul imaginar...
Si la guler nu sunt franjuri cum povestesc doamnele la Muzeu si prin lume...e un guler larg si clar de hermelina..si am numarat cam 14 labe de hermelina..deci nu franjuri....

Mai concret, e vorba de fisa redactata cu aleasa rigoare stiintifica de catre Doamna Anca Paunescu de la Muzeul National de Istorie a Romaniei, localitatea Bucuresti , despre obiectul Nr. Ordine 2785/21.08.2003, tocmai Piatra de Mormant...
amanunte si verificare:

http://www.cimec.ro/scripts/PCN/Clasate/detaliu.asp?k=08FF8C8CF239417AA2CF77C8CDE6F8AD

Si nu inteleg in ce sens bunuri clasate...ca in criminalistica? Caz nerezolvat, nerezolvabil si clasat?

Atata timp cat ai orbul gainilor si nu vezi nici macar ce-ti spune piatra asta, si mai ales ceea ce este sub ea..tot obiecte care vorbesc, dar nu pentru surzi......poti sa afirmi ca nu este de rezolvat?

Poate ajuta cumva ca sugestie de lucru si fantezie in exploatarea resurselor imaginile mele de mai jos..Acolo vedeti si inscriptia cu litere latine.

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Mai 09, 2009, 07:12:04 PM, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Mai 26, 2008, 04:13:14 PM 
Neconectat
Hero Member

3.

OFF-Topic...Unde este Crucea de la Gat?

este o intrebare care ma mananca..mormantul (intact, nejefuit initial) a fost deschis cam prin anii 20'...
se numara nasturi, boabe de margaritare ca in povesti (cred ca voia sa spuna perle)...tot felul de povesti...

1. nu se apreciaza varsta personajului, desi se pare ca are toti dintii (cel putin cei de jos) dupa cat vad eu in pozele astea..si, mai ales cei de atunci povesteau ca l-au gasit cu parul si barba intregi (culoare?!...) deci, banuiesc,trebuie sa fi fost cam pana in 40 de ani, daca nu mai tanar.

2. Ce ma irita de fapt la acest personaj crestin si ostentativ catolic, este un mic-mare-amanunt...
nu este mentionata nicaieri crucea obligatorie pe care trebuie s-o fi purtat la gat...
Ori disparuta la slujba de 7 ani de la inmormantare...desi nu cred ca niste crestini care fac aceasta slujba jefuiesc fiinta iubita tocmai de cheia raiului, aceasta cruce...ori disparuta la aceasta sapatura arheologica din anii 20'...cineva a ajutat-o sa dispara...Era prea catolica? Sau prea ostentativ frumoasa si bogata?

Cercetarile au fost puse clar..pe linie moarta...desi de aproape un secol...nu s-a extras nimic nou si relevant din ce ne povesteste mormantul...treci pe langa..si nu vezi...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Mai 09, 2009, 07:12:44 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mai 09, 2009, 07:09:16 PM 
Neconectat
Hero Member

4.

Pecenegul scrie:
Ce treaba are domnle crucea cu "inscriptia"? Care inscriptie unde e? Hai sa fim seriosi. Vorba lunga, saracia omului.

Chestia cu Crucea era declarat OFFTOPIC...scuzati..era numai o nelamurire particulara, incidental mi-a venit ATUNCI..si m-am intrebat pe mine insumi in scris. Monolog.

Sa revenim la inscriptie..Am scris ca se pare ca exista o inscriptie..Fiindca aici nu am cum s-o pun, o redau de pe www.sibiul.ro/forum/ Sibiul Vechi, unde exista vis-a vis de tematica un REBUS-LABIRINT-ISTORIC.. unde am incercat in colaborare cu membrii forumului sibian sa descurcam itele...Am avut sovaieli, poticneli, m-am contrazis singur...dar ceva-ceva s-a miscat...

Aici dau imaginea prelucrata de mine a pietrei de mormant pusa in picioare si dupa cum mi se pare..acolo sus sunt clar de tot litere latine.
Ca ipoteza.. si sugestie.... numele mesterului..eventual...
Nu dau literele CARE MI SE PAR MIE CLARE pentru a nu influenta opinia si optica altora..daca mai multi VAD independent ACELASI lUCRU atunci trebuie ca e ceva...2xKLICK pe imagine:

http://www.sibiul.ro/forum/download.php?id=3124.jpg

Cu deosebita stima,

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2