Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 19, 2017, 05:47:37 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Etimologia toponimelor "Bizere"
MesajScris: Septembrie 14, 2007, 03:31:23 PM 
Neconectat
Newbie

Buna,
In perioada medievala, in zona de vest si de sud-vest a Romaniei sunt atestate mai mult localitati cu numele de Bizere. As dori sa stiu daca d-voastra cunoasteti etimologia acestei denumiri. Banuiala mea este ca avem de-a face cu o forma corupta de la romanescul "biserica", dar nu sunt foarte sigur nefiind medievist.

va multumesc

Sus

MesajScris: Septembrie 15, 2007, 04:03:12 PM 
Neconectat
Hero Member

După ştiinţa mea, etimonologia nu este lămurită.
Din păcate, nu un medievist trebuie să vă ajute, ci un filolog specializat pe toponimie. Chiar şi dacă s-ar găsi omul, ar fi binevoitor, soluţia pe care v-ar oferi-o ar putea fi una parţială sau doar probabilă sau posibilă, în nici un caz sigură. Aceasta pentru că, numele de locuri au suferit numeroase jocuri ale hazardului, incluzându-le aici pe cele din urmă, care aparţin unor administratori inculţi ori dezinformaţi.

Sus

MesajScris: Mai 10, 2008, 11:25:39 AM 
Neconectat
Hero Member

Dupa cat se pare Biser in limba croata inseamna perla. presupun ca Bisere (l-am intalnit asa) este pluralul..deci perle...

Si asta vine in sprijinul observatiei mele ca majoritatee toponimelorfoarte vechi de origina slava provin de la Slavii-de-Apus/respective..Balticum...ciugdat chiar cazul raului Cibin..de la care vine Orasul Cibinium, recte Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu...exista raul Cybina in actuala Polonie..langa Posen/Poznan...Si acesti slavi de apus, din zona Balticum..vin cu ..sau ii precedeaza..lituanieni...vezi Leytha..si Terra Lytva...Croatii afirma foarte hotarat ca ei au venit de prin actuala Polonie..Toponimele ramase ca relicte arhaice sunt de fapt slavicele de atunci, nu de acum..si limbile s-au diferentiat..Este de fapt aproape acelasi itinerar cu cel al vizigotilor cateva secole inainte...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2