Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 19, 2017, 08:49:02 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Iulie 03, 2008, 01:29:53 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]16.[/glow]

Continui cu repertoriul..cat se poate de complet..
Atrag atentia ca stemele cu camp rosu sunt ale localitatilor -liber-regale di Fundus Regius,..fie ele si sate sau targuri...unele dintre ele au pe turnul bisericii 4 turnulete..aceeasi semnificatie...Dar se pare ca este o treaba relativ mai tarzie.. incepand parca de prin sec.XIV...cand localitatile de pe Fundus Regius incep sa primeasca (unele in mod explicit..altele..trebuie controlat..) dreptul-de-sigiliu-cu ceara-rosie...o chestie tarzie..de fapt..inainte si Vaticanul sigila cu ceara alba...nu era prea semnificativ..

Heldsdorf...Halchiu merita o atentie speciala...figura se pare ca este a lui Hermann von Salza, Marele Maestru al Ordinului Teuton...(trebuie verificat...trebuia sa aiba pelerina alba cu crucea neagra teutonica..aici insa cam seamana,exceptie pelerina..cu portretul ideal si tarziu..semioficial al lui Hermann von Salza....de fapt este cumva vorba in istoria satului si de Comes Fulkun..care poatte prin umanisti a devenit semilegendar...costumatia ar corespunde cumva unui comes..hotarat insa nu atributele /princiare?/ din mana...Numele de Heldsdorf este clar o adaptare moderna postumanista...Dar revenind la Fulkun nu pot lasa la o parte sugestia catre Vulcan....Wolkendorf...in latina neobisnuit, in germana adaptat? (Satul-Norilor, -din-Nori..pare artificial..desi vechi, dar hotarat nu pare original cu sensul acesta)...deci clar..pentru toti...poate Wolkendorf vine de la Fulkun....
Aici se incurca urat lucrurile cu aparent inca o localitazare asemanatoare ca nume, Cetate, Burg Holteny (n-am in fata numele..il gasiti la Fabini Burgen..cu o lista intreaga)..burg care nu se poate localiza ..sau are, ca si Halchiu o lista lunga de nume dar care se pare ca merge paralel perfect cu cele de Hoeltveny. Heltwen,.. Halchiu..pe scurt,..banuiesc ca burgul disparut ? este de localizat tocmai la Heldsdorf/Heltwen, Halchiu...deci din doua localizari..facem una..de fapt burg..si Satul-de-sub-Burg...Cetate si Sub-Cetate...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 15, 2008, 10:17:16 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 03, 2008, 01:54:02 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]17.[/glow]

Continui cu repertoriul..fara imagini nu se poate face nimic...
Observati ca aici apare o alta varianta coloristica la Tartlau..Prazsmar..Prejmer...si o se ne mai intalnim cu o alta varianta..IDENTICA cu Mons Mellis, Honigberg, Hermany, Harman....

In ce priveste Sarcam(de la ung. Sarkany=Dragon, Balaur, germanul Schirkanyen tot de aici= Sercaia)....vreau numai sa zic..se pare ca de aici provine Stema Hermanizilor ulterioara...prima a fost Frunza-Argintie-de-Nufar...ca si-n Bohemia la Hermanizi (de genere Hermann)...si ca si la Hermannstadt/Sibiu sau Hermannstadt/Hermano-Mestecz in Bohemia..Aici insa e vorba de Laczkfy....care este Hermanid..dar are stema modificata deja..asa preluata de toata genealogia si heraldica maghiara...deci ei la genus Hermann introduc Dragonul...fara sa stie ca inainte era Frunza-de-Nufar-Argintie...
trebuie numai sa se stie ca au fost si numerosi saxoni nobili...care aveau dreptul la domeniu in Comitate...nu in Fundus Regius..dar...unii si-au pastrat proprietatea mai mica si prin satele de unde provin sau pe care le posedau inainte de 1211 (Tara Barsei/Teutoni si Restul),respective 1224 Provincia Cibiniensis (nu Comitat!)....
De foarte multe ori Capitani-Peste-Secui erau germani, saxones..nobili toti..altfel nu mergea...cazul cel mai tipic...Haller von Hallerstein, devenit prin aceasta imprejurare Haller de Hallerkeoe (Hallerkeoei Haller)(Haller-...iar Stein=Koe= Piatra, dar aici cetate, castel).......sau Linkner..care apoi merge la Szathmar-Nemeti, Satu Mare...si acestia primesc aproape automat si titlul Secuiesc de Primor ..ceea ce arata clar ca Primor..nu este o chestie exclusiv etnica secuiasca...Dar asta [b]mult mai tarziu[/b]...in Epoca Moderna...desi avem si un caz tipic medieval....la origine germanul Hedervari...

Dar aici...ce vreti mai clara as spune Semnatura Teutona decat in Stema pana acum de toti ignorata si nu stiu de ce...din Weidenbach (Weiden-Bach= Izvorul, Paraul-Pasunii), Vidombak, Ghimbav...
T peste O, de fapt exact aceeasi anagrama ca in F peste T si O dedesupt... deci [color=red]T
heutonicis Ordo, negru-in camp-alb...culorile teutonice.. aici nu cred ca mai exista posibilitatea confundarii cu o cheie.. .da..chei sunt incrucisate... jos in campul rosu cele doua chei incrucisate ale Vaticanului...caruia i s-au subordonat direct Teutonii si care au si fost luati de fapt de Papa Inocentius III. direct sub protectia Vaticanului..excluzand din ecuatie Regele Ungariei...de fapt marul discordiei...
Aceasta Stema este cea mai semnificativa...si aici rosul este ca sa-l exprim printr-o sintagma semnificativa...rosul-cardinal, asta cred ca spune totul...[/color] TOTAL FALS, MEA CULPA, m-am lasat prostit.Am luat drept buna facatura contemporana..STEMA aceasta nu este originalul..originalul sunt o inima din care ies in sus trei roze in camp alb (in evidenta si documentabila legatura cu Roza de la Rosenau/Rasnov)

Aici m-am bazat orbeste pe solutia ispititoare si inselatoare a sintezei ultraevidente din stema data contemporan Ghimbavului, de fapt CEA MAI IEFTINA SI INDOIELNICA SOLUTIE..in care totul era pus dubios pe tava..Semnul Teutonic O T corect negru in camp argint/alb si Cheile-Vaticanului aur in camp purpur..O constructie moderna, care ar fi fost perfect acceptabila..daca nu ar avea coroana deasupra (ori Rege(coroana-aur!), ori Vatican (chei)...Coroana Civitas republicana/argint e si mai de exclus)..si daca nu ar fi mult prea interesanta in COMBINATIA ATIPICA de fapt Evului Mediu de aici din Tara Barsei unde stemele sunt simple....asta este o stema pe baza celor citite COMBINATA si nu reala-simpla..cum celelate...
Si, de fapt desi este vina mea...deci nu celalalt este de vina..dau sursele (de fapt variante in germana si romana ale aceleiasi surse)... unde m-am lasat imediat agatat in acul-de-undita:

germana:

http://de.wikipedia.org/wiki/Ghimbav

aproape aceeasi..dar amanunte uneori mai corecte in varianta germana de sus, care censored de aici..dar are unele lucruri mai corecte si cu link-uri explicative, dar aici deci, varianta romana:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghimbav

Aceleasi chei incrucisate le aflam si la Mons St. Petri, Petersberg, St. Petru... daca cineva aduce problema ca n-ar fi cine stie ce semnificative...atunci sa caute sa ne explice de ce Petersberg din Hessen, Germania are o cheie incrucisata cu o scara (Scara-lui-Iacob?)...si mai ales de ce Vaticanul are ca Stema tocmai aceste doua chei incrucisate in camp rosu?...
Si ii voi spune..sa nu-si inchipuie ca in Evul Mediu (catolic, despre acesta stiu cate ceva) isi poate permite oricine sa-si puna ce herb are chef si sa sigileze cum il doare capul..si chiar cu Cheile-St.Petrus...Sigiliul Vaticanului...(Corect..ramane)

Si cum se vede..aici sinteza este completa...Teutonii si Vaticanul....simplu si clar...(Concluzia falsa in ACEST CONTEXT IMEDIAT..desi cheile de la St.Petrus, Petersberg..sunt reale..si acolo trebuia pus accentul!)

(Aici ce ma deranjeaza: tampenia plasarii acelei coroane argintii si republicane de civitas/municipium [trasa cu linialul la Institutul de Proiectari al Partidului], o gaselnita moderna...nu cred ca ar fi fost in Stema Originala vre-o coroana.... si daca totusi da..atunci Coroana Regala in aur, cu trei lobi si cu perle)...asta trebuia sa-mi dea direct de gandit ca toata stema este o FACATURA MODERNA [glow=red,2,300]STEMA CORECTA SUNT O INIMA DIN CARE CRESC IN SUS TREI ROZE ROSII[/glow]

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 12, 2008, 04:37:06 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 04, 2008, 01:23:50 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]18.[/glow]

E vorba despre Stema Tartlau/Prazsmar/Prejmer..
Am promis ca revin si arat ceva ciudat..O reprezentare cu azur si aur, alta cu purpur, figura diferita putin fata de Mons Mellis/Honigberg/Hermany/Harman....
Si cea de pe Orga din Tartlau/Prejmer, identica cu cea din Mons Mellis/Honigberg/Hermany/Harman...dar cu o GRESEALA...pusa invers..cu capu-n jos..
Aceeasi treaba cu Crucea Argint/Alb pe fond rosu... o data cu un fundal dreptunghiular, o data pe curbura varfului unui deal...dar diferentierea este minimala pentru a aparea clar la sigilarea imbacsita...sau la Arderea-cu-Fierul-a-Vitelor-pentru-Insemnare...deci nu si-ar indeplini rolul de baza...DIFERENTIEREA...PARTICULARIZAREA, rolul Indexical...(de a arata spre)
Daca avem mai multe localitati apropiate cu aceeasi Stema sau acelasi Semn-de-Ars-cu-Fierul-Vitele inseamna ca de fapt semnul acesta nu avea rolul sa le deosebeasca inauntrul grupei...ci ca grupa...fata de alte grupe..Celelalte grupe erau tot ce vrem.. dar grupa aceasta apartine Ordinului Teuton de Ungaria, respective Terra Borza, Tara Barsei...
Nici macar nu se poate invoca argumentul aceleiasi dispozitii figurale, dar diferit colorat...si asta simplu...pentru ca nici Fierul-de-Ars-Vite, nici Sigiliile nu dau amanunte despre culori....

Asa ca paranteza aceasta este inca in topic.

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 12, 2008, 04:15:00 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: un tezaur nevalorificat
MesajScris: Iulie 04, 2008, 02:08:33 PM 
Neconectat
Hero Member

Heraldica modernă are, în mod sigur, multe de analizat. Moştenirea teutonă ar putea fi un lucru nou, care s-ar mai adăuga la dosarul, oricum prea subţire, al prezenţei germane militaro-călugăreşti din primele decenii ale secolului al XIII-lea.
D-l Schonpflug este o "comoară" de ştiri, un vânător împătimit de informaţie pe net, un pledant viguros pentru anume idei.
Regret sincer că textele Domniei sale nu îmbracă forme mai literare. Căci aşa, este mai mult un "provocator", decât un "producător" de istoriografie. Pentru a-l utiliza, este ceva de muncit. Poate tocmai de aceea nu are parte de replici mai prompte.
Dar, oricum este de apreciat pentru ceea ce face.

Ultima oară modificat de Adrian A. Rusu pe Iulie 07, 2008, 06:30:18 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 05, 2008, 01:00:37 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]20.[/glow]

Nu fac decat sa dau un LINK direct si nevinovat...
Julianna Fabritius-Dancu, Bauern und Burgen des Burzenlandes(Tarani si Cetati ale Tarii Barsei), aparut pe vremuri in Komm Mit Anuarul German Turistic al Romaniei....
Partea Istorica schioapata; e la nivelul autocenzurator de anii 70'...daca arheologia se ia dupa aceste datari...face 100 ani inapoi in cercetare...dar nu asta-i problema interesanta...
Merita sa deschideti povestea..poze, desene..comparatii vizuale...cat ar fi ea de naiva inca in unele amanunte..nu se poate trece peste sistemul ei comparativ si sintetizator...si are observatii de bun-simt...si poze si acuarele...manu propria...dar corecte...de fapt se poate lucra foarte elegant in tipologie...si de fapt..fundamentat tocmai pe comparatistica ei vizuala se poate corecta textul istoric...care paste pe imasurile sec.XIX...
As dori sa aduc aici un fel de subliniere a marilor calitati din opera autoarei. Dansa nu era numai un istoric de arta bazat pe bibliografie citita cu eventual obligatorii mape de imagini vizualizate pentru examen... dansa era artista in medium, nu pe langa si despre...acuarelele dansei dovedesc asta...N-a fost o Creatoare Artistica in sensul snob...si-a cunoscut limitele (reale..sau restrictiv-autodisciplinat prin sobrietatea si modestia tipice religiei evanghelice?)...
Calitatea cea mare..(pe care pot sa se intoarca in mormant majoritatea Istoricilor de Arta, ei nu o au), este OCHIUL-DE-ARTIST....nu este o asertiune impresionista si trasa-de-par...Julianna Fabritius-Dancu a avut ochiul...unde unii vad forme fotografice corecte, fara sa le sara mintea pentru a face relatii intre ele, aceasta ILUSTRATOARE prin desene sau acuarele manu-propria (cu un aparat foto Praktica sau Pentacon ar fi teminat treaba in cateva minute) scoate in evidenta, ingroseaza, pune in evidenta relatii intre obiecte cum nu reuseste nici-o plansa comparativa fotografica..si nici-o schita inginereasca...De aici fascinatia nelamurita a cercetatorilor care mananca toti o pita cu unt de pe ea...
Si de fapt Julianna Fabritius-Dancu readuce in actualitatea aceasta liniata si cenusie placerea si Fascinatia Contemplarii si Descoperirii Evului Mediu... un factor de care nu tin seama rapoartele arheologice si in nici-un caz Topografia Monumentelor din Transilvania 5.Municipiul Sibiu. (cred ca nici textul meu aici...[b]loco...)
Prostia este ca opera omnia (aici inteleg si textul istoric de pe langa) a autoarei este luata ca baza de cercetare istorica si datari...ceea ce depaseste competenta ei de istoric de arta...deci luati numai ce-i bun din ea...nici-o incredere in datari...
Vizionare placuta...

http://www.karpatenwilli.com/komi7808.htm

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 08, 2008, 07:55:40 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 06, 2008, 09:50:36 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]21.[/glow]

Aici dau un LINK foarte important din acelasi Karpatenwilli al nostru...este vorba despre cautarea Cruceburg (1213) si incercarea si convingerea ca ar fi gasit o localizare corecta..

Nu ma intereseaza daca autorul are sau nu dreptate in ipoteza lui...

Sinteza pe care o face si prezentare confruntata cu ultima Bibliografie de Baza...(Editia Critica a lui Harald Zimmermann. din anul 2000)...este excelenta...si verificata cu piciorul...loco...
As dori sa-l prezint putin pe Harald Zimmermann, pentru cei care nu stiu cine este...
A editat si lucrat la Regesta Imperii...
Este nascut in Budapesta, provine dintr-o familie din Hermannstadt/Sibiu, prin filiera de Pastori Lutherani pentru Parohia din Viena totdeauna adusi din Hermannstadt/Sibiu...
Cand era in clasele inferioare de Gimnaziu nu-i placea sa studieze obligatoria Latina Clasica...A dat odata de niste texte privind Istoria Sasilor din Vltrasiluana ...si a vazut ca sunt interesante..si le intelege mult mai usor decat i s-ar fi parut potrivit conflictului sau cu horum-harum...Si sunt despre lucruri lui cunoscute si dragi...Si asa a devenit editorul si comentatorul Nr. 1, autoritate necontestabila...
Si a cautat sa verfice ce-i cu documentele acestea referitoare la Teutoni... contestate loco de marii experti latinisti proveniti din cititori de chirilice...
Si a scos o carte..o aveti in articol...in anul 2000..o editie critica..sinteza ei o face minunat Klaus Danielis, autorul aici in LINK...

Harald Zimmemann:Ordinul Teuton in Tara Barsei.O examinare diplomatara......

Zimmermann, Harald: Der Deutsche Orden im Burzenland.Eine diplomatische Untersuchung. Boehlau Verlag, 2000, 246 S.

CONCLUZIA?
Toate Documentele Referitoare la Teutonii din Vltrasiluana sunt autentice...

Pai sa-i cred pe aia..sau pe asta?

Sfatuiti-ma, ca nu mai stiu ce sa fac...

Aceasta sinteza a problematicii ar merita in sine sa fie considerata o lucrare stiintifica...

deci:

Klaus Danielis: Die Kreuzburg (Cruceburg):

http://www.karpatenwilli.com/reise44.htm

si acelasi autor, Klaus Danielis: Das Burzenland und der Deutsche Orden (DO) (Tara Barsei si Ordinul Teuton):

http://www.karpatenwilli.com/reise45.htm

Repet ... nu intereseaza daca autorul are dreptate in ipoteza devenita pentru el aproape certitudine cu localizarea...
Prezentarea Problemei este interesanta...si aduce aspecte necunoscute...si cu totul particulare... printre altele...era vorba prin anul 2000 de incercarea de a readuce Ordinul Teuton, acum strict caritativ...inapoi in Arcul Carpatin..Crahul Financiar al Ordinului strans de gat de Finanz-ul German..a pus capat gandului..poate mai bine...altfel sarea Ungrovlahia Autocefala in sus...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe August 09, 2008, 12:14:26 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 09, 2008, 12:59:05 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]22.[/glow]

Georg Schoenpflug von Gam scrie:
[glow=red,2,300]17.[/glow]

Continui cu repertoriul..fara imagini nu se poate face nimic...
Observati ca aici apare o alta varianta coloristica la Tartlau..Prazsmar..Prejmer...si o se ne mai intalnim cu o alta varianta..IDENTICA cu Mons Mellis, Honigberg, Hermany, Harman....

In ce priveste Sarcam(de la ung. Sarkany=Dragon, Balaur, germanul Schirkanyen tot de aici= Sercaia)....vreau numai sa zic..se pare ca de aici provine Stema Hermanizilor ulterioara...prima a fost Frunza-Argintie-de-Nufar...ca si-n Bohemia la Hermanizi (de genere Hermann)...si ca si la Hermannstadt/Sibiu sau Hermannstadt/Hermano-Mestecz in Bohemia..Aici insa e vorba de Laczkfy....care este Hermanid..dar are stema modificata deja..asa preluata de toata genealogia si heraldica maghiara...deci ei la genus Hermann introduc Dragonul...fara sa stie ca inainte era Frunza-de-Nufar-Argintie...
trebuie numai sa se stie ca au fost si numerosi saxoni nobili...care aveau dreptul la domeniu in Comitate...nu in Fundus Regius..dar...unii si-au pastrat proprietatea mai mica si prin satele de unde provin sau pe care le posedau inainte de 1211 (Tara Barsei/Teutoni si Restul),respective 1224 Provincia Cibiniensis (nu Comitat!)....
De foarte multe ori Capitani-Peste-Secui erau germani, saxones..nobili toti..altfel nu mergea...cazul cel mai tipic...Haller von Hallerstein, devenit prin aceasta imprejurare Haller de Hallerkeoe (Hallerkeoei Haller)(Haller-...iar Stein=Koe= Piatra, dar aici cetate, castel).......sau Linkner..care apoi merge la Szathmar-Nemeti, Satu Mare...si acestia primesc aproape automat si titlul Secuiesc de Primor ..ceea ce arata clar ca Primor..nu este o chestie exclusiv etnica secuiasca...Dar asta [b]mult mai tarziu[/b]...in Epoca Moderna...desi avem si un caz tipic medieval....la origine germanul Hedervari...(corect..ramane)

Dar aici...ce vreti mai clara as spune Semnatura Teutona decat in Stema pana acum de toti ignorata si nu stiu de ce...din Weidenbach (Weiden-Bach= Izvorul, Paraul-Pasunii, alta varianta: Paraul-Salciilor, amandoua justificate), Vidombak, Ghimbav...
T peste O, de fapt exact aceeasi anagrama ca in F peste T si O dedesupt... deci [color=red]T
heutonicis Ordo, negru-in camp-alb...culorile teutonice.. aici nu cred ca mai exista posibilitatea confundarii cu o cheie.. .da..chei sunt incrucisate... jos in campul rosu cele doua chei incrucisate ale Vaticanului...caruia i s-au subordonat direct Teutonii si care au si fost luati de fapt de Papa Inocentius III. direct sub protectia Vaticanului..excluzand din ecuatie Regele Ungariei...de fapt marul discordiei...
Aceasta Stema este cea mai semnificativa...si aici rosul este ca sa-l exprim printr-o sintagma semnificativa...rosul-cardinal, asta cred ca spune totul...[/color] TOTAL FALS, MEA CULPA, m-am lasat prostit.Am luat drept buna facatura contemporana..STEMA aceasta nu este originalul..originalul sunt o inima rosie din care ies trei roze in camp alb, in directa si perfect documentabila legatura cu ROZA Castelanilor de Rosenau/Rasnov

Aici m-am bazat orbeste pe solutia ispititoare si inselatoare a sintezei ultraevidente din stema data contemporan Ghimbavului, de fapt CEA MAI IEFTINA SI INDOIELNICA SOLUTIE..in care totul era pus dubios pe tava..Semnul Teutonic O T corect negru in camp argint/alb si Cheile-Vaticanului aur in camp purpur..O constructie moderna, care ar fi fost perfect acceptabila..daca nu ar avea coroana deasupra (ori Rege(coroana-aur!), ori Vatican (chei)...Coroana Civitas republicana/argint e si mai de exclus)..si daca nu ar fi mult prea interesanta in COMBINATIA ATIPICA de fapt Evului Mediu de aici din Tara Barsei unde stemele sunt simple....asta este o stema pe baza celor citite COMBINATA si nu reala-simpla..cum celelate...
Si, de fapt desi este vina mea...deci nu celalalt este de vina..dau sursele (de fapt variante in germana si romana ale aceleiasi surse)... unde m-am lasat imediat agatat in acul-de-undita:

germana:

http://de.wikipedia.org/wiki/Ghimbav

aproape aceeasi..dar amanunte uneori mai corecte in varianta germana de sus, care censored de aici..dar are unele lucruri mai corecte si cu link-uri explicative, dar aici deci, varianta romana:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghimbav

Aceleasi chei incrucisate le aflam si la Mons St. Petri, Petersberg, St. Petru... daca cineva aduce problema ca n-ar fi cine stie ce semnificative...atunci sa caute sa ne explice de ce Petersberg din Hessen, Germania are o cheie incrucisata cu o scara (Scara-lui-Iacob?)...si mai ales de ce Vaticanul are ca Stema tocmai aceste doua chei incrucisate in camp rosu?...
Si ii voi spune..sa nu-si inchipuie ca in Evul Mediu (catolic, despre acesta stiu cate ceva) isi poate permite oricine sa-si puna ce herb are chef si sa sigileze cum il doare capul..si chiar cu Cheile-St.Petrus...Sigiliul Vaticanului...(Corect..ramane)

Si cum se vede..aici sinteza este completa...Teutonii si Vaticanul....simplu si clar...(Concluzia falsa in ACEST CONTEXT IMEDIAT..desi cheile de la St.Petrus, Petersberg..sunt reale..si acolo trebuia pus accentul!)

(Aici ce ma deranjeaza: tampenia plasarii acelei coroane argintii si republicane de civitas/municipium [trasa cu linialul la Institutul de Proiectari al Partidului], o gaselnita moderna...nu cred ca ar fi fost in Stema Originala vre-o coroana.... si daca totusi da..atunci Coroana Regala in aur, cu trei lobi si cu perle)...asta trebuia sa-mi dea direct de gandit ca toata stema este o FACATURA MODERNA [glow=red,2,300]STEMA CORECTA SUNT O INIMA ROSIE DIN CARE CRESC iN SUS TREI ROZE ROSII[/glow]

revin asupra pasajului cu verde scris...

Stema originala (sigur totusi nu Imaginea originala, dar cea
mai veche varianta ajunsa la noi) Weidenbach sunt trei roze rosii..aproape identic cu Rosenau/Rasnov...

Dupa plecarea Teutonilor apar relatii complexe aici, (care se pare ca erau destul de complexe si in timpul lor..poate si inainte).....sate trimise in subordinea Abatiei Cisterciene de Candela/Kerz/Carta, existau sate libere..dar abia acum apar stiri despre Graevii, Comites de prin aceste locuri..Probabil ca au existat dinainte de aducerea Teutonilor...dar...Deci era Pamantul Regelui cu sate regale, libere....dar exista si Pamantul Bisericii...(dat Cartei)..si pamant al Nobililor...care de fapt intra sub legislatia ca de Comitate..acesta era subordonat Alba Julia..Pamantul liber , Fundus Regius intra sub Episcopia de Milkovia reinfiintata (a cata oara? citeste Benkoe) tocmai dupa alungarea Teutonilor..care au adus un fel de Pax Romana pana la Dunare...Daca citim foarte circumspecti documentele ne dam seama ca Graevii sasi in pozitia lor de nobili se pare ca nu detineau neaparat un SAT INTREG..parti ....
Si acum vin la problema Rozei....dar trebuie sa prezint oarece comites...
pe rand...

La Weidenbach/Ghimbav:
1342 Conrad de Weidenbach...domino Conrado de Widinbach (UBI.522)
1351. Pleban: Cristanus de Widenbach
acesti comites...apar farte des ca preoti..era o chestiune curenta atunci...(preot titulat cu DOMINUS.= NOBIL)...dominus atunci era in sensul de Stapanitor, cel care Domina, Posesor..COMES...nobil...

In orice caz exista si graevi..comites...
In Numele Trandafirului...sa ne intoarcem la Roza...stema Castelului Rosenau/Rasnov...si Blazonul Castelanilor (posesie sau..mai curand...feuda..Castelan-al-Regelui?)

1357. Graf, Comes, Comitele..Simon de Weidenbach (Ghimbav) lasa mostenire Posesia pe care si el o avea prin mostenire in Weidenbach (deci POSESIE EREDITARA!...nu feuda), olasa mostenire Comitelui Jacobus, Fiu al lui Nicolaus-cel-Mare (Gross sau Nagy?!..) de Rosenau (Rasnov)....Vaduva si cele dua fiice ale lui Simon sunt despagubite cu bani...
E clar ca exista o legatura de rudenie..si aceasta familie este foarte rasfirata prin imprejurimi cu posesii in mai multe sate...
Deci unde avem Rose...Roza..ne gandim la aceasta familie...care aproape sigur ar putea fi adunata sub STEMA ROSE/ROZA rosie..cu inima sau fara, o roza sau trei....care-cum...Si s-ar parea ca familia s-ar putea numi generic de ROSENAW, ROSENAWER, Rosenauer...ca apr mai tarziu..dar nu prea tocmai pe aici Rosenauer patricieni (istoriografia saseasca nu prea iubea sublinierea Nobilitatii unei familii), dar care de fapt sunt nobili ultravechi...Natia lor? Daca un Notar Ungur la Curtea Maghiara il scrie Magnus de Rozsnyo avem un Rozsnyoi Nagy, sau Ruzsai..daca nu..poate scapa drept Rosenauer..sau la primirea buletinului de cetatean Ghimbav..devine Rosu ..sau Ruja...

Sau poate alte nume...ptr. ca:

1366.Regele Ludovicus Magnus de Hungaria porunceste Abatelui Manastirii Cisterciene de Candela/Kerz/Carta, Peter, sa-l ia sub protectia sa si sa-l apere pe FIUL LUI MICHAEL DE WEIDENBACH in ceea ce priveste posesia acestuia din urma in Neudorf (Noul? parca Villa Nova) care i-a fost conferita de Rege..(UB II.272)
Nu este intentia mea sa ma intind aici..
Subliniez numai ceva..cu toate ca aveau feudalul-de-serviciu, satele acestea erau de fapt libere..in parte..si libertatea se largeste sau restrange potrivit miscarii prin zona..si toanelor regelui..
Asa ca situatia este foarte complexa..si trebuie multa atentie aici..nu poti judeca pausal...
Dar o constanta cred ca exista...
Castelul Rosenau/Rasnov..nu este dat ca proprietate de fapt nimanui..ca feuda..poate..dar si mai precis..numai o instalare de castelan din partea Regelui..Era MARCA.. tinut-de-granita, acestea nu-si permite nici-un rege sa LE DEA DIN MANA...si daca.. .atunci NUMAI OAMENILOR lUI...Orasele Libere Regale..care isi trag toata existenta si libertatea numai de sub umbra coroanei. O exceptie exista...Regele si Imparatul Sigismund da pentru scurt timp 1412 in paza si grija lui Mircea cel Batran Castelul Bran (Dietrichstein, Toerzburg/Toerchvar, 1419 mentionat sub Castelanul Regelui, Capitan al Secuilor)...dar este intre camarazi vechi de lupta..si Mircea este un Domnitor cinstit si loaial care nu si-a calcat cuvantul niciodata...un adevarat Cavaler fara Teama si Prihana...

PS..nu mi-o luati in nume de rau..gresesc ezit, sterg, rectific..de fapt NU STIU ..ci VREAU SA STIU..tonul meu este nervos si ascutit si iritat fiindca sunt intr-o continua lupata cu ipotezele..cu mine..si am invatat SA CAUT TOATE ASPECTELE si sa NU INGHIT BUCATILE mESTECATE de ALTII...
Deci eu nu prezint TEZE CI IPOTEZE..pun INTREBARI...nu-l iubesc pe Aristoteles -cu-sistemul-construit, ci pe mamosul de idei Sokrates...
Si e clar ca ma contrazic..altfel n-as mai fi curios..si nici cinstit fata de mine insumi si altii...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 15, 2008, 10:09:19 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 09, 2008, 05:49:02 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]23.[/glow]

Incerc cumva sa revin...
mai subliniez inca odata ca intr-un sat sau o localizare oarecare..pot sa coexiste pe o suprafata relativ mica si inghesuita... Manastiri (eventual exempte..direct de Vatican apartinand, cu pamanturi si posesiuni), Burgul, Cetatea regala, eventual cu Satul Sub-Cetate in care o parte sa fie liberi deci sub-rege (Episcopia de Milkovia aici..direct sub Strigonium), iar altii sa apartina de Curtea, Curia unui Graev, Graf..Comes..iar bisericeste..de Alba Julia..
De obicei Curia sau Curtea Graevului NU ESTE IN SAT...ci este pe deal.satul este in vale...Nici manastirea NU ESTE IN LOCALITATE...abia mai tarziu..cand apar Turcile-Tiptile..intra si ei Intra Muros...
Nici CETATEA REGALA nu este IN ZONA lOCUITA..alaturi ..da...

Deci de fapt..n-aveau nimic una cu alta...

eventual rivalitati ...unde primul este totdeauna Episcopul de Alba Julia care-si vara nasul peste tot...

Si avem situatia tipica din Praga..perfecta ca metafora..unde o casa este NOBILIARA si nu apartine de Administratia Magistratului Orasului, alta este patriciana cu privilegiu regal de produs bere, alta cu privilegiu direct de la St. Vitus, Biserica si Capitlul Archiepiscopiei Metropolitane...Una langa alta...
Lucrul functioneaza la Szathmar Nemeti.(Satu-Mare).unde nobilii aveau doua strazi ale lor...dar Orasele, amandoua (Szathmar si Nemeti)..erau orase LIBERE REGALE si tocmai de aceea pana in 1919 orasul Szathmar-Nemeti (Satu-Mare) NU AVEA CU COMITATUL SATHMAR NIMIC COMUN...Comitatul isi avea asa.zisa capitala in Carei, Nagy-Karoly...
In Fundus Regius deci Provincia Cibiniensis era putin diferit..Cine era Nobil..putea..dar nu avea dreptul sa se prevaleze de asta..privilegiile de nobil trebuia sa si le lase la granita Proviniciei...Nici asta nu se poate judeca pausal..functiona in Cibinium..dar nu in Rothberg/Veresmart/Rosia..unde Graevul era si preot de cele mai multe ori..si avea oarece de spus in adunarea Scaunelor..(la el in sat:) .era..boss-ul suprem...
Si in Cibinium functiona..tot cu multe derogari...Autoritate suprema era Clerul..Biserica...Graevii au cautat sa devina preoti..pastrau rangul..si veniturile...Si STUDIAU pentru asta...
Si ce-au facut ei? Casa cu turn n-aveau voie..era Fundus Regius, liber, nobilii n-aveau decat sa plece sa se zbenguie in in Comitate..
Si nobilii din Cibinium care erau acceptati numai ca Patricieni...au construit tot felul de capele in casele lor..tocmai asta...nu le puteai interzice...cu slujbe si preoti..care oficiau..Si cu TURN..era apanajul Bisericii...dar de fapt..pe usa din dos..au adus turnul nobiliar in oras..Prin faptul ca la o capela Turnul este o chestie discutabila...si totusi au scaldat-o cumva..un turnulet mai micut..cu nu clopotel mai mic ...au rezolvat-o ...poate hotaratoare a fost calitatea si felul slujbelor tinute...bineinteles..totul platit de stapanul casei...

Aici mai dau spre completarea REPERTORIULUI doua Steme..negativ-semnificative...Neustadt/Keresztenyfalu/Cristian si Villa Nucum/Nussbach/Szasz-Magyaros/Maierus..au si info cat a incaput....
apoi Stema Vaticanului..si un tabel sintetic cu scaunele si districtele Sasesti din Vltrasiluana...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 12, 2008, 04:19:41 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 09, 2008, 06:40:06 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]24.[/glow]

Revenind totusi la Teutoni...
Trebuie sa spun ca nu cunoastem situatia concreta in teren din timpul lor..Care... ce... cui...
Mda, exista satele date Cartei..asta e o chestiune ultra cunoscuta...
dar ..ce au stapanit de facto?
E vorba, INAFARA DE CETATILE CONSTRUITE si Contestate de cercetare...

Abia acum ar fi cazul sa adunam totuisi imensul material care de fapt exista..sa-l punem cap-la cap, sa scapam de prejudecatile:..e gotica..n-au putut s-o construiasca ei, sau E PATRATA, ei au construit ROTUNDE, deci nu este TEUTONA...(de acord..dar daca este MODIFICATA?)..si la ultima..stiu eu de ce..aduc argumentul, adica nu..ii intreb pe cei stiutori...CAT DE ROTUNDA ESTE ACCON...AKKON, ACCRA..cum vreti...

Am censored cu CAMPOLONGO..Campulung unde este ingropat la 1300 LAURENTIUS COMES...
Si cu intentie am censored de aici...Nu mai stiu in ce pagina de NET..va rog sa ma credeti..NU IMPORTA..am citit povestea cu care am inceput...Cei de acolo au descoperit pe un zid interior F. T....si de data aceasta II CRED TOCMAI FIINDCA EI NU STIAU NIMIC DE ACESTE SEMNE CIUDATE din TARA BARSEI (spre deosebire de cel din Ghimbav...sas, sau roman? care a croit o STEMA APROAPE PLAUZIBILA..o fi oficiala acum?)...si nici despre aceasta posibila interpretare..aceste semne au ramas sigilate cu sapte peceti sub ochii tuturor...

Si ca paranteza..va spun..tot mai mult ajung la concluzia ca un arheolog nu gaseste intr-un SITE lucrat de el decat ....ce vrea EL..sau si mai precis..CE A INVATAT EL...
Nu ma mira...
Nici nu ma dezamageste...

Lumea este plina de semne..trebuie sa incercam sa le descoperim..

si mai ales..sa nu mai restrangem totul la un singur criteriu sau clasa de semne...

Dar ce-i cu Castrum Munitisimum Cetate-tare-Foarte peste Muntii-de-Nea?

Cred ca Petru Musat a citit acest document la Vatican asa in excursie si a vrut sa comita un fals mare...A luat planurile Teutone de la ACCON (pastrate pe atunci poate in a 2.a Marienburg), a construit o Cetate Munitisima si ca OMAGIU i-a trantit numele de CETATEA NEAMTULUI cu hangul de alaturi DEALUL SASULUI...

(s-au facut sapaturi arheologice la Cetatea Neamtului...bine finantate pe atunci...S-a ajuns la singura concluzie de asteptat: Numai Petru Musat ar fi avut banii si energia si dorinta ....sa faca o astfel de Cetate atat de puternica si de mare...si de fapt..absolut totul se integreaza in epoca lui...TREBUIE SA-I CREDEM....Sapaturile le-a facut Sectia de Arheologie de pe langa sau sub,..Institutul de Istorie al Academiei Militare Republica Socialista Romania....sau? al Ministerului Fortelor Armate..aceeasi Republica Socialista si Romana)....

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 10, 2008, 12:16:29 AM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 12, 2008, 02:47:25 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]25.[/glow]

Imi cer scuze..nu stiu ce s-a cam intamplat la posturile dinainte..s-a cam amestecat ceva...In mare..daca se citeste tot se intelege...

Aici dau numai toponimica dusa in bagaj de Ordinul Teuton din Tara Barsei in Prusia si Lituania...Tara Ordinului dupa expulzarea lor fortata de catre regele Ungariei Andreas II. din Tara Barsei...
Aici este cazul sa mentionez ceva....Tara Barsei era pana tarziu de tot considerata separata...nu cu Siebenbuergen (o parte din ce numim noi acuma Transilvania)...
Cand sasul barsan pleca eventual sa zicem la Hermannstadt/Sibiu din Tara Barsei spunea...ma duc in Siebenbuergen..
Este bine sa tinem minte...

Deci toponimica:

Cruceburg/Kreuzburg in amandoua...cel din Prusia(acum enclava rusa) acum se numeste Slawskoje, in lituaniana Krybarkas, poloneza Kyzbork, regiunea (oblast) Kaliningrad(pana 1945:)/Koenigsberg..cetate cucerita de la pruzzi, reconstruita 1240 ..cu numele nou de Cruceburg/Kreuzburg...distrus in Evul Mediu...dar a ramas STEMA..o dau jos la imagini...

Koenigsberg in amandoua: cel din Tara Barsei un sat prapadit , cel din Prusia:Conigsberg infiintat de Ordinukl Teuton 1255...acum Kaliningrad (enclava rusa)...Vezi Stema Orasului Vechi..in culori seamana cu ale noastre (aici as presupune ..forma crucii ar fi mai curand cea din stema complexa in acelasi camp rosu..aici se pare ca au facut-o si mai tipic-teutona)...+Stema complexa a orasului..Aici e ceva interesant de remarcat..daca in Tara Barsei se justifica numele de Koenigsberg/(Kiralyhalma/Crihalma.(Dealul-Regelui)...ptr. ca acolo era Regele Maghiar..de ce apare 1255 Koenigsberg in Prusia..la care Rege..sau care delimitare fata de teritoriul carui REGE justifica acest nume in zona respectiva.....deci 1255?!...

Rosenau in Tara Barsei Cetatea Rasnov (Rozsnyo)..in Prusia..Rosenau.. devenit cu timpul parte-de- oras Koenigsberg.

Corona Mariae..in partea poloneza...

Christ-Burg As mai avea acolo..in Prusia un Christ-Burg, o Cetate-a-Crestinilor..aici insa in Tara Barsei putem sa mergem cu forma existenta de Kereszteny-Falu (=*Christ-Burg) (posibil inainte si disparut:Kereszteny-Var)...sau Cristian...denumirea de Nova Villa/Neustadt in sec.XIV se refera la SAT...eventual nou infiintat....dar avem mai multe variante de examinat.... asemanatoare... in Tara Ordinului Teuton insa, chiar in Pomesania, West-Preussen, Kreis Rosenberg, pe langa Marienburg (Castrum Stae.Mariae, Marlbork [Powiati Distrikt ), avem Alt-Christburg (Stary Dzierzgon) construit de catre Ordinul Teuton.

Marienburg/Castrum Mariae in Tara Barsei Castrum Mariae/Marienburg/Foeldvar/Feldioara...in Prusia imensul Castrum Mariae/Marienburg/Marlbork....(construita in caramida...cea mai mare fortificatie construita in caramida din lume)

si am mai avea, nu in Tara Barsei..ci dincolo-de-muntii-de-nea (ultra montes nives), deci in Transalpina, un caz de pus in discutie:

Langenaw, Langenau, (Campolongo/Langenaw/Hoszu-Mezoe/Campu-Lung) in care o parte din cercetare insista ca a fost construita de Teutoni, (gasita pictura-murala cu crucea teutonica si inscriptia F T, apoi mormantul comes Laurentius 1300 si comunitatea saseasca de acolo)...si Langenau (Legowo) in Ost-Preussen unde istoria s-a uitat complet..Biserica construita (din nou se pare) 1600-1604, Orga insa din sec.XV...(adusa, sau loco?)...

Mai trebuie sa mentionez ca prin zona (deci Prusia!) exista si raul Prasmar...

Si ar mai fi, am de fapt date... dar trebuie sa gasesc dovada ca au fost construite de Teutoni..stirile de acolo par mai sarace decat in Tara Barsei..paradoxal...ei insista pe Regatul Prusac si ultimele zile de existenta germana..istoria foarte adanca..e cam neglijata...

Aceasta este doar o schita sugestiva...ca de fapt tot ce-am dat pana acum...

PS. s-ar putea sa-mi faca praf toata teoria cu Corona Mariae (desi s-ar putea sa nu aiba nici-o legatura interna)...dar important e sa nu ne poticnim in propriile pareri....
E vorba de Stema Koenigsberg...aveti acolo de 2 ori cate o COROANA in camp albastru...una e cu stelute...parca le cunoastem, din alt context..si alta e tinuta de o mana in sus..parca ar spune:AD RETINENDAM CORONAM ca sigiliul Provinciae Cibiniensis....ma ce mica-i lumea...si ce memorie si constanta (incapatanare?traditie?) au avut Teutonii...Le-o fi fost dor..acolo in campie dupa muntii din Tara Barsei...poate de aceea papa tot insista sa-i primeasca inapoi regii maghiari...ii mai aduce Sigismundus...dar nu chiar acolo...si mai trantesc repede cateva cetati..num-asa in ciuda celor ce le cronometreaza productivitatea si calitatea...si dispar...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 20, 2008, 01:41:56 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 13, 2008, 10:17:16 AM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]26.[/glow]

Corona (Mariae)/Cronen/Cronstadt/Brassovia/Brassau/Brasso/Brasov la 1750....chiar daca este tarzie...ajuta la ceva...este autentica....
Se vad bine turnurile si atat fortificatiile integrate, cat si cele separate..pe dealuri...turnuri si ce-o mai fi...Ajuta la facerea unei imagini concrete despre originea orasului in MAI MULTE cetati ,burguri, ce-or fi fost...mai multe localizari particulare, care initial erau independente una de alta...sper ca stiti sa faceti deosebirea principiala intre fortificatiile moderne (bastioane) adaugate...principiul: se baga sub pamant, chiar daca si pe inaltimi si cele medievale cu turnuri principiul: dreptul la... si folosinta turnului.pe inaltimi seniorii.deci in sus....in vale locuitorii...fie ca subordonati Burgului de pe deal, fie ca Sate, Targuri, Orase Libere Regale (CETATE PROPRIE)...nefiind in relatie de subordonare fata de DEAL...
A trebuit sa reduc drastic bunatate de imagine pentru ca serverul zgarcit de aici imi da numai 128 KB....

KLICK pe imagine:

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 14, 2008, 12:50:17 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 13, 2008, 10:40:07 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]27.[/glow]

Coronatio Mariae in Corona (Mariae)

Imaginea de pe Portalul de intrare in Biserica Sta. Maria, acum Biserica Evanghelic-Luterana, cunoscuta sub numele de Biserica Neagra (Schwarze Kirche) din Brassovia/Corona(Mariae) Stadt Cronen/Kronstadt/Brasso/Brasov...

Este o Coronatio Mariae (cu pruncul Jesus) de catre ingeri...
Se pare ca a scapat cumva la incendiul din 1698...in orice caz este DATABILA hotarat inainte de Reforma Lutherana din sec.XVI...

Stemele Kronstadt/Brasov din Biserica.(Coroana cu Radacini?)..sunt ca si stema lui Mathias de Hunyad...creatii tarzii, baroce...se pare ca dupa incendiu...
Am intensificat culorile..sa se vada totusi ceva..si am ciuntit bunatate de imagine ca sa intre aici...

KLICK pe imagine:

PS. avem o informatie in Lestyan, referitoare la Mons St.Petri/Petersberg/Sanpetru...la el Barcaszentpeter: a falfestmenyek kepei: Maria koronazasa (ez volt a kapolna titulusa).(am dat citatul ptr a verifica altii..nu traduc prea grozav din maghiara)..
Altfel spus, cam dupa sens tradus...tablou pictura-murala: Incoronarea Mariei (era patrocinul unei Capele).

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 18, 2008, 08:20:45 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 14, 2008, 04:29:17 AM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]28.[/glow]

Este vorba despre un Theodoricus...ca ar fi identic cu Landes-Meister al Ordinului Teuton de Hungaria, Terra Borza ,sau nu...ramane sa se vada poate candva...
Theodoricus alias Dietrich, alias Tydricus...
De unde lapis Tydrici pe care-l traducem corect in context..nu Dietrichs-Felsen, Stanca-lui-Dieter...ci Dietrichs-Stein...Dietrichstein....CETATEA-LUI-DIETRICH....Theodoricus..Tydricus..adica Toercs-Var sau Toerz-Burg....adica BRAN (de la Brana in slava VESTICA (cel putin in ceha) poarta...deci Cetatea Bran...
Stein insemna atunci in mod curent CETATE tocmai fiindca majoritatea erau din piatra, sau (si) sunt construite pe o stanca(piatra) sus...caramida o readuc in zona... dupa Romani...flamanzii si valonii..care de fapt lucreaza efectiv la constructiile noi .si se pare ca ii invata pe Teutoni s-o aprecieze de acum inainte...
Si am tot aflat din carti ca in nici-un caz nu...nici vorba de Teutoni la Bran..poate Dracula..dar Teutoni ..nada...
Pentru ca e dovedit..scrie la carte ca a fost facuta in 1377 la porunca lui riga Lajos...
Sta dokomentu'
O fi...
Iau documentul din intamplare in mana (Fejer...LXXXVII..1377 in festo beatae Elisabeth, 19.11.1377),..si iau la puricat pasajul...
novum Castrum...Cetate Noua...
Cetate Noua ca e noua si n-a mai fost alta, sau Cetate Noua spre deosebire de cea veche?
Toti inclina catre prima varianta...
dar unde, in ce loc?
in lapide Tydrici
parca ma simt in Genesis:...la inceput a fost cuvantul...si cuvantul se purta pe deasupra apelor....
si abia apoi apar(sunt create) lucrurile numite prin cuvant...
Dar acela era Creatorul..putea sa-si permita...noi insa, oamenii....Quod licet Jovi non licet bovi...noi trebuie sa avem intai obiectul si apoi sa-i dam nume...(seamana cu Sorbonne:Realia si Nominalia...)
Dar Istoricii-care-Stiu-si-Scriu-carti-Groase afirma in cazul acesta ca numele exista inaintea obiectului..
Deci-..sa stam stramb..sa judecam drept....exista un loc, locul are nume, numele este al unei Cetati a cuiva...fosta a cuiva..a RAMAS...poate numai numele...Cetatea lui Dietrich, Theodoricus, Tydricus...numita Toercs-Var, Toerz-Burg.....mult mai tarziu Bran(a)..Poarta...

ce zice arheologia? Cu toate noile fericite si rare exceptii....care sunt imbucuratoare...dar raman inca exceptii...
Am mai zis-o... tot mai mult ajung la concluzia ca un arheolog nu descopera intr-un SITE decat ce vrea EL, sau si mai precis...ce a invatat EL.......deci este inca tributar unei istoriografii partial eronate si depasite...in care complementaritatea arheologie-istoriografie nu functioneaza ca un motor in doi timpi, ci frana in doua viteze...

Aceasta paranteza vrea sa fie o provocare..dar la gandire cu capul pe umeri...
Va inchipuiti ca Ordinul Teuton..care trebuie sa apere tara de Cumani si altii...lasa Brana deschisa? Pai de aia i-a chemat regele..sa fie tampiti? deci isi fac cetati mai in mijloc si chiar trecatoarea-de-la-granita nu o inchid? Nu este speculatie...intreb: unde e logica?

Deci ramane sa ne mai socotim daca si cum...nu inchidem nici-o socoteala...cu argumentul...au rezolvat-o altii....

Si argumentul stupid pe care-l aud..ca erau putini... n-ar fi avut forta de munca (parca ei munceau)...ca n-ar fi avut putere economica..ce putere economica le trebuia..cand erau practic stapanii tarii si oamenilor (si atunci nu prea circulau dolarul si EUR)... ca o cetate asa mare...pai nici-o cetate nu prea-i mare din prima zi...creste cu timpul...
Dar capu-i pe umeri ca sa nu te ploua in gat...Ei si-au vazut de treaba si n-au luat seama la indicatiile tehnice stupide ale regelui... sa-si faca cetati de lemn (Andreas II.o face, banuiesc, mai mult formal,tocmai la presiunea imensa din partea Episcopiei de Alba Julia si nobilimii antigermane., care se plange de influenta crescanda a germanicilor in Regat, influenta pe care ei o vad censored de la Gertrud, sotia germana a Regelui Andreas II., pe care, in timp ce acesta era plecat hai-hui intr-o expeditie militara in Galitia...o si extermina repede (+1213)...presiunea era imensa.. pe de o parte aici in tara...de partea cealalta Papa..dar departe)...

Teutonii o rezolva elegant de fapt...partial...nu sunt cetatile lor..sunt ale Domnului...sunt Biserici...CLERUL si BISERICA sunt prima STARE in Regat..inaintea nobilimii...Domus..casa-de-piatra eventual cu turn...Numai Cel De Sus are dreptul fara discutii si aprobari la DOMUS..si nu ca are dreptul....Casa Domnului trebuie sa fie din Piatra...Asa si fac..si-i mai pun un gardulet de caramida de zece metri inaltime si vre-o doi-trei in grosime..asa cum au invatat ei la Accon...e Casa Domnului...si ei stau la adapost sub paza Domnului...Si ca sa fie mai clara situatia...ii dau nume..un nume care arata cui ii apartine Cetatea-Biserica: Castrum Sanctae Mariae, Castrum (Mons) Sti. Petri, Cruceburg, Christburg (Neustadt[mai tarziu]=Christian, Kereszteny-Falva..numai numele Satului s-a pastrat, cetatea o cauta cineva?),Corona (Mariae)....cum poti sa contesti o Cetate-Biserica a unui SFANT, cand Prima Stare (Stand) necontestata si incontestabila in Europa este Biserica (si Clerul)?

Si regele Andreas II. (tot de el e vorba aici) nici nu prea avea timp de ei ..trebuia la presiunea Papei sa plece in cruciada... ii este ucisa sotia (numita Gertrud..nu cea din Hamlet)..apoi trebuie sa pedepseasca ucigasii...are probleme destule...si se trezeste cu cetati de piatra in munte....caramida, nu piatra, jos...accepta de voie de nevoie.... si apoi le permite din piatra, apoi. la presiunea nobililor si Episcopului de Alba Julia ii arunca afara...chiar in timp ce era deja in expeditia finala venea catre el scrisoarea Papei sa-i lase in pace pe Teutoni...si apoi mai vin zeci de scrisori tot in aceeasi linie si tot referitor la Teutoni... alti Papi si alti Regi..aceeasi problema...ani de-a randul...

Deci o lasam mai bine ca problema deschisa..unde spunem..inca nu stim..dar ciulim urechea...

aici o completare dupa Lestyan...istoricul clerical catolic de la Alba Julia (a carui sursa principala nu este Archiva Episcopiei Catolice de Vltrasiluana, Alba Julia...ci Suciu, Dictionar Istoric al Localitatilor din Romania..parca Ed.Sport Turism, sau Meridiane?....Gyoerffy, Hermann Fabini, Orban Balazs cu Secuimea....
De ce?
Pentru ca acest Fundus Regius de aici n-a avut cu Episcopia de Alba Julia (Archiepiscopia de Calocsa) absolut nimic..
Apartinea de Episcopia de Milkovia (Archepiscopia Primatiala de Strigonium/Esztergom/Gran)...De aceea nu apar documente de la Episcopia de Alba Julia...
Si tot de aceea Lestyan nu stie sa ne spuna patrocinele unor Biserici (pana la Reforma Catolice!) istorice...si se pare ca prin aceasta zona..nimeni..sasii Lutherani au sters cu buretele peste tot ce-a fost Catolic..si nici nu au Cultul Sfintilor...
Episcopia de Milkovia a dainuit cel putin teoretic pana tarziu in sec.XV...in ultima vreme isi avea sediul tocmai la Strigonium....ca numai teoretic sau nu..e alta treaba..aici se afla DOCUMENTE referitoare la Tara Barsei Catolica...
Dar Archiva din Strigonium, desi au fost publicate cataloage si colectii de documente..are inca foarte numeroase pachete de documente pe care nu le-a deschis nimeni in ultima vreme...
Si nici nu prea sunt dispusi sa publice documente in facsimil...asa cum fac aproape toate institutiile istorice din Ungaria...

Deci inapoi la Text...

Lestyan, Repertoriul Bisericilor pe decanate aranjat:

27.Toercsvar (Toerzburg, Bran)

1367 Terch (Suciu, Dictionar Istoric)
1377 lapis Tydrici
1395 castrum Terch
1412 castrum Toercz
1421 Bran
1529 Tercz
1611 Tarczivar
1667 Tercsvar

si mentioneaza acest document aici citat in care regele Ludovicus I de Ungaria din Casa de Anjou ii insarcineaza pe locuitorii din Tara Barsei sa construiasca noul castel..
1412 dat ca feuda (dar ramane Posesia Regelui) foarte scurt timp lui Mircea cel Batran de catre Regele Ungariei si Imparat al Sfantului Imperiu Roman Sigismundus din Casa de Luxemburg (fosti camarazi pe campul de Lupta..orisicat.)....cunoateti figura cu feuda?..cand vrei sa-l obligi pe unul sa depuna fata de tine Juramantul-de-Fidelitate ii dai o Feuda..
1419 este iarasi Cetate Regala (in mana regala..cetate regala a fost si cand era data ca feuda lui Mircea) cu Burg-Grafi Comites ai Secuilor...
1498 Brasov o preia cu 3000 Gulden...

a avut o Capela...Patrocin?....Lestyan..Catolicul nu stie... si nici Fabini..Luteranul..

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 19, 2008, 10:08:19 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 18, 2008, 02:31:00 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]29.[/glow]

1377:

Nu stiu cand s-a petrecut transferul...am presupus de la bun inceput ca dupa alungarea Teutonilor Regele a dorit sa arate cine e STAPANUL in Tara si i-ar fi spus Corona(e)..a Coroanei ,ar fi vorba de Corona(e) Regni Hungariae...
Apoi am mers pe linia cea mai normala..aratand ca Ordinul Teuton, un Ordin Clerical (se si numestein titulatura completa de Sta. Maria) o foloseste in sensul de Corona Mariae...
Si acum controland mai atent documentele...vad la anul 1377 ca regele Ludovicus Magnus o vede drept Cetatea Coroanei Sfinte (a lui Stephanus I.de Hungaria)....
Si se pare ca acest sens ramane...nu o vad neaparat ca o desacralizare...probabil ca sensul initial, de mine presupus si oarecum argumentat ,s-a pierdut pe parcurs in Cancelaria Regatului Ungar...
Este vorba de acelasi document in care locuitorilor (localitatilor) din zona li se cere sa participe activ la (re-?)constructia noului (in locul celui vechi existent?) castru in lapide Tydrici (deci localizarea drept cetate exista deja!)...(Dietrichstein/ToerczburgTorcsvar/Bran)....
S-ar putea sa fie nevoie sa dau odata tot acest document..acum ma rezum sa dau numai lista de localitati ai caror oameni participa la constructie (o dau rupta secvential..fiecare localitate cu alineat nou si cu litere ingrosate..nu este asa in original..parantezele imi apartin, ):

...quod villae inferius nominatae Woydenoh (Weidenbach/Vidombak/Ghimbav)....

noua Ciuitas (Villa Christiana/Christburg/Keresztenyfava/Neustadt/Cristian)

Rasnow (Rosenaw/ Rosenau/Rozsnyo/Rasnov)

villa Wolkaa (Wolkendorf[fost Fulkundorf?]/Szasz-Volkany/Vulcan)

Cydinis(?Feketehalom/?Schwarzburg/Zeiden/Codlea)

Mergenburg (de fapt Mehburgum)/Meburch/Homorod-Bene/Beia)

villa nucum (Nuss-Bach/Szasz-Magyaros/Maierus)

Ruffa ripa (=?Rufus Mons[Fabini]/Rothbach/Szasz Veresmart/Rodbav)

villa Heltiuen ([1471:]Villa Heltwen/Hoeltoeveny/Heldsburg/Halchiu)

Monsmellis (Honigberg/Szasz-Hermany/Harman)

Mons S. Petri (Petersberg/Barcaszentpeter/Sanpetru)

Brigondorf (de la Sta.Brigitta, Brigida...nu Brigitta suedeza, canonizata 1391, ziua ei fosta 8.Oct., acum 7.Oct., ci Sta Brigitta, Brigida de Kildar, Irlanda, +518, ziua ei este 1.Febr.): dar 1368: villa Bothfalua [tautologie..trebuie verificat] /Bringindorf/Brendorf/Botfalva//Bod)

Tortalen (Tartlau/Prazsmar/Prejmer)

vocatae et

Civitati Sacrae Coronae (Corona/StadtCronen/Cronstadt/Kronstadt/Barasu/Brassu/Brassovia/Brasso/Brasov)

sicut hactenus sub antiquo fuerunt, sic et deinceps sint annexae, et incolae ipsarum villarum cum eadem Civitate nobis fideliter seruire sint adscriti [...] etiam vsu

campi Turchan vocati [...] Castellanum dicti noui Castri (=sigur Toerczburg/Toercsvar/Bran) etiam

Castri Heltwen (Hoelteveny/HeltvenyCastrumHelteuin/Holtuen...[Castrum Heltwen:1344, 1377,1404, 1406]....[1344,1377, 1404, 1412,1442,1458,1459, 1459, 1460, 1462,1467, 1471: castrum Haltuen, Heltwen, Haltwen, Halthwen, Haltwin, Helthveny, Heltwin, Heltthen,Heltwen, Heltweny, Ewlthwen, Helthwin]...Castelanii de Heldenburg erau intre 1458-1471 identici cu Castelanii de Toerzburg/Toercsvar/Bran...Info cf.Fabini din partea lui Nussbaecher...sasii din Germania o localizeaza la Krebsbach/Villa Michaelis/Krizba/Crizbav..nu stiu pe ce se bazeaza..Fabini o lasa in suspensie..e precaut[in germana moderna Heldsburg,Heldenburg])

Documentul este aproape un roman..sau tratat de istorie..daca preferati...atat de bagata si stufoasa este informatia cuprinsa in el.
Regele se adreseaza Batranilor, Judecatorilor, Juratilor si intregii comunitati a Saxonilor Scaunului-de-Brasov.....Seniores, Judices, Jurati totaque communitas Saxonum sedis Brassouensis....
care nu se confunda cu Orasul-Liber-Regal Corona ...Civitatae Sacrae Coronae
si care ii sunt credinciosi LUI si Sfintei Coroane (Ungare).... nobis et Sacrae nostrae Coronae .....
Deci localitatile scrise cu litere ingrosate (exceptie Corona, desi in lista,extra mentionata) apartin de Scaunul-de-Brassovia...
Deci nu este vorba de toata Tara Barsei...ci numai de acest Scaun-de-Brassovia...
Si disociaza intre cetati si sate....
observam villa Heltiuen si Castrum Heltwen...

si observam : Coroana Sfanta (Sacra nostrae Coronae), Cetatea Sfintei Coroane (Civitas Sacrae Coronae)...

amanunte interesante despre zona tocmai in acest timp aflam din Klaus (Nicolae) Popa...are mai multe..dar doua LINK-uri sunt tocmai potrivite..in germana si in engleza..cel in germana e capitolul complet, iar cel in engleza..un inceput de traducere:

germana:

http://de.geocities.com/rausschmiss/Koeludw.htm

engleza:

http://de.geocities.com/rausschmiss/After.htm

in orice caz, desi foarte interesant, priveste lucrurile foarte ingust..nu in perspectiva mai larga a construirii de cetati tocmai in acea perioada...ma refer in primul rand la Landskrone.(langa Talmaci, in Trecatoarea Oltului)... in 1376, dupa ce Vladislav-Vlaicu atacase tinutul si arsese Manastirea St. Nicolaus de la Talmaci...Burg-Graf...conducator-de-lucrari si Capitaneus Arcis, Castellanus este Johannes von Scharfeneck...se pare identic cu (1377:) Sophornik de la Bologa/Sebesvar/Hunyod/Calata/Derguech...de altfel si Cetatea Sebesvar/Hunyod/Calata/Derguech/Bologa seamana ca doua picaturi de apa...nu atat cu restul din Landeskrone...ci cu asa-zisul Turn-Spart putin mai incolo catre Boita...

Si aici cu Landeskrone... ne intalnim iarasi cu Coroana...clar Coroana Regala...
S-ar traduce mot-a-mot Coroana Tarii...Si aceasta denumire o gasim in toate tarile de limba germana pentru Burgurile-de-Granita din tinuturile pe care le numim de obicei Marci.
Si atunci observam ca filologia corecta nu functioneaza aici; respectiv ordinea normala in germana atribut-substantiv....nu este respectata...ci este o preluare textuala si in ce priveste topica latina substantiv-atribut...apoi cu o adaptare posesiva inversata, prin natura lucrurilor..topica dicteaza sintaxa...
Deci daca avem Landes-Krone in latina avem Terra Coronae... Pamantul Coroanei..si Cetatea este a Coroanei...pare o reconstructie fortata, dar logica...LAND este terra, teritoriu, teara, tara...tinut...dar si Tinutul-unui-Stapanitor...aici trebuie pus accentul...Ca si in Provinciile Romane de la Marginea Imperiului direct sub Imparat....aceeasi schema deci..functioneaza in Regatul Ungar...sunt Cetati-ale-Regelui toate Cetatile-de-Granita...si sunt aparate de un Castelan-al-Regelui (regula..are exceptii) sau de Oamenii-Regelui...Orasele Libere Regale...indiferent de speculatia-mea-de-traducere...sensul in mare este corect...Landeskrone, Landskron, sunt Cetati-de-Granita direct sub mana unui Stapan-al-Tarii, care pune el un Burg-Vogt, Burg-Graf, Varnagy, Capitaneus Arcis, Comes Castri....

Concluzia? totul se invarte in jurul Coroanei, la inceput Coroana Mistica a Mariei, de data aceasta, acum in sec.XIV..este vorba clar de Coroana Sfanta Regala...si transferul pare trasat foarte clar ...

Mai dau suplimentar un LINK, din pacate autorul, Binder Pal,provenit tocmai din aceste meleaguri, n-a mai apucat sa-si termine lucrarea, care are si greseli grave (Provincia Cibiniensis nu apartine de nici-o Archiepiscopie ...ea nu vine sub Archiepiscopia de Strigonium/Gran/Esztergom decat dupa desfiintarea Praepositurae St. Ladislaus cu sediul in Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu pe la mijlocul sec.al XV.-lea, pana atunci este direct sub Vatican, si Provincia Cibiniensis, mai tarziu cele 7-Scaune devine Comitat(ispansag) numai de la 1876, la Reforma administrativa a Regatului Ungar...acelasi lucru si cu zona Barsei...Scaunele Sasesti sunt Scaune, sub Comes Saxonis si nu Comitat...deci unde avem Scaune si la Secui la fel..nu putem avea Comitat...luati lucrarea asa cum este, drept o schita-de-lucru (cu scapari)...dar..extrem de valoroasa in sine...(anno 1995)

Binder Pal: Antecedente si consecinte sud transilvanene ale formarii voievodatului Munteniei (sec.XIII-XIV.)II.

LINK::

http://www.cosys.ro/acta/cikkek/ro/binder.htm

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 20, 2008, 04:48:08 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iulie 19, 2008, 08:01:49 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]30.[/glow]

Coronatio Mariae in Mons St. Petri/Petersberg/Barcazentpeter/Sanpetru

Am aratat mai inainte imaginea din Corona(Mariae)/Stadt Cronen/Kronstadt/Barasu/Brassovia/Brasso/Brasov...
Si acolo am aratat ca Lestyan mentioneaza in Mons St.Petri/Petersberg/Barcaszentpeter/Sanpetru, deci Biserica cu Patrocinul St. Petrus...o Capella Mariae..numita dupa fresca de acolo Coronatio Mariae...Maria Coronata, Maria Incoronata sau Incoronarea Mariei...cu toate ca spectrul tematic al picturilor-murale e mai mare...apare de ex. si St. Michael ucigand Dragonul...

Din intamplare am gasit imaginea in NET
sunt niste picturi-murale din sec.XIV intr-o Capela Marianica din Biserica St. Petrus...
... si aici o aveti original Scan (deci cum am gasit-o si eu) si prelucrata de mine..nu ca as fi dorit s-o fac mai frumoasa...dar sa se vada oarece din...deci cea cu culorile mai intense si mai mult contrast este prelucrata..nu este original...
Dar se numeste Coronatio Mariae..asa ca este in tema...

KLICK pe imagine:

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 19, 2008, 08:07:26 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2