Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 18, 2017, 02:00:39 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: Iulie 20, 2008, 06:49:23 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]31.[/glow]

LINK spre Archiepiscopia Primatiala de Strigonium/Gran/Esztergom/ si Episcopia de Milkovia (Arhiva..[poate se deschide odata]):

http://www.primarch.hu

Dupa Reforma Lutherana dispar in Istorie numele Bisericilor, patrocinele catolice....Aproape 500 de ani trec...alte vremuri, alti stapani..apar alte Biserici ..cu sfinti si hram..dar altii...
Majoritatea documentelor sunt de pe la Vatican, Archiepiscopii....si referinta la localitate se face si numind Sfantul-Patron al Bisericii...care da de multe ori numele localitatii...
Se intampla uneori ca un senior local sa ctitoreasca o biserica cu numele de botez al lui sau al tatalui sau..sau Elisabethe care sa ctitoreasca Manastiri Sta.Elisabetha...
Sau niste teutoni care inchina cu intentie o biserica Vaticanului...St.Petrus...
Fiindca numeroase localitati istorice din fostul Regat Ungar au acelasi nume..cateodata le putem deosebi in documentatie numai prin indicii suplimentare...deci clase-noi-de-criterii...

Nu stiu ce credeti si crede bibliografia in privinta asta, insa din lecturile particulare am observat un lucru...patrocinele sunt unul din cele mai constante si rezistente elemente in istorie...cu conditia sa nu apara Reforma Lutherana..sa nu se schimbe Ritul..si sa nu arda tatarii documentele...
O localitate istorica in Transilvania...fara sigiliu, fara documente (loco sau la Vatican poate) fara Biserica cu Patrocin...fara loc bine stabilit in reteaua administrativa...nu exista...sau dispare..daca aceste elemente dispar din constiinta istorica..Toate se mai schimba..sigiliu, administrativul...oamenii...dar patrocinul vechi ramane..atata vreme cat biserica ramane catolica...
Nu cred ca avem dreptul sa ne permitem luxul de a renunta la un criteriu major in nexul de indicii istorice...Daca avem putine indicii...marim numarul de clase-de-indicii...si scade statistic incertitudinea...

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Octombrie 09, 2008, 03:22:17 PM, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Iulie 22, 2008, 10:32:31 PM 
Neconectat
Hero Member

32.

Planul de desecare si comasare 1898 in Comitatul Brasso/Kronstadt (Brasov)...

La ce foloseste acest plan?

Arheologiei..fara discutie...

1.sunt distante corecte si masuratori...
2.s-au executat sapaturi care au schimbat stratigrafia...si au mutat eventual obiecte ...daca nu se tine cont de asta gasim unghiile de la picioare dintr-un mormant la Brasov, iar cele de la maini la Rasnov...si ajungem la concluzii false...

3.s-au schimbat eventual cursuri de apa...care acum ar putea sa taie site de cercetat (sa nu-ti poti explica cum au zidit sub apa)..sau sa fi disparut unde erau necesare pe vremuri.(sa cauti la ce rau isi spalau rufele si unde se scurgea canalizarea localitatii, sau eventual..unde era blestemata de fantana)....

4. altfel s-ar putea sa gasiti iarasi urme de cine stie ce valuri si santuri din cetatile de pamant ale ciurdarilor din vecinatate...sau, ce n-ar fi rau..intariturile de pamant ale fortificatiilor din sec.XVII-XIX..numai sa nu le confundati cu bisericile-cetate-slave-construite-din-si-pe-loess-ul strabun...

In orice caz..e bine sa se tina seama de lucruri atat de elementare atunci cand exista...N-am putut sa bag planul mare...aici permite numai 128 KB..ori eu am 204 KB..si a trebuit sa reduc imaginea..s-a mai stricat si din calitate..daca repar..incarca la KB...

La deschidere mare face numai impresia ca nu e complet...jos aveti sageata cu care il puteti rula..e mai maricel...iar la download..vine tot jos..fara grija..numai nu-mi place ca sunt subtiate liniile si ceva mai neclare...

KLICK pe imagine:

Imagine

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Mai 21, 2009, 07:22:47 PM, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Octombrie 07, 2008, 06:58:08 PM 
Neconectat
Hero Member

[glow=red,2,300]33.[/glow]

ca sa vedeti imagini trebuie sa fiti loggat..

Nu ma lasa inima sa nu dau adevarata si prima Marienburg Teutonica cea din 1211, asa cum mai arata inca la 1876...(Castrum Stae.Mariae)
Imaginea este mai elocventa decat orice...ptr. ca pastreaza ceea ce nu se mai vede acum la Marienburg/Foeldvar/Feldioara...zidurile pana sus...era inca relativ intreaga..se vedea cum era construita...m-am chinuit sa o reduc dupa ce i-am dat culoare...de la 1,6 MB la 100 KiB..sa intre aici...

Asa arata ADEVARATA MARIENBURG:

KLICK pe imagine:

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Octombrie 07, 2008, 07:02:00 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Ianuarie 31, 2010, 02:36:17 PM 
Neconectat
Hero Member

34.

J. Trausch: Alte Namen des Kronstaedter oder Burzenlaender Distrikts und seiner Ortschaften, aus Urkunden gezeichnet v. J. Trausch [in:] Archiv des Vereins fuer Siebenbuergische Landeskunde II. Band. Hermannstadt 1845. Gedruckt bei Georg von Closius

http://books.google.de/books?id=GHUYAAA ... q=&f=false

pentru a vedea ce mai este aici :
index 1845: http://landeskunde.adatbank.transindex.ro/?ev=1845

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2