Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 22, 2017, 04:43:31 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Martie 03, 2009, 06:49:37 PM 
Neconectat
Hero Member

Studentii in Universitatile Medievale erau organizati in asa-zisele Natiuni..care nu se confunda cu nationalitatea in sensul etnic, ci reprezinta zona geografico-statala de unde provin, o sa observati disocierea neta in documentul pe care o sa-l dau.
Si la Universitatea din Viena avem clar, mai multe NATIUNI in acest sens.
Fiecare Natio isi avea Sfantul-Patron pe care- l celebra cu multa atentie si piosenie...totul traia tot timpul, nu numai la celebrare, sub nimbul respectivului Sfant..
De exemplu, Natio Austriaca >Sanctus Leopoldus; Natio Rhenana>Sta,.Ursula; Natio Saxonica>Sanctus Mauritius...

Exista pana si Natio Hungarica la Uni Viena...
Ghiciti cine era Sfantul-Patron?
Pai tocmai Rex Hungariae cel sanctificat, Sanctus Ladislaus...cel care da numele Domului in Varadinum (unde este ingropat dar arheologic nedescoperit, deci potrivit sistemului argumentativ Archaelogiae Claudiopolitanae AAR= dubio =valachicale pe sleau= pe ce te bazezi?)...rege sanctificat 1192 si care a dat tot in 1192 numele Praepositurae Cibiniense exempte (Ctitor Bela III.Rex Hungariae) direct sub Vatican (nullae dioeceisis), aprobativ confirmata infiintarea, din partea aceluiasi Vatican la 20 dec.1191.

Si Sfantul acesta Ladislaus..are o valoare deosebita printre sfintii celebrati si venerati in zona..vorbesc si in Lituania, Silezia,Polonia, Bohemia, dar mai ales in Regatul Ungaria. este deosebit de venerat...as putea afirma ca mai mult chiar decat Sanctus StephanusI. Rex Hungariae..

St. Ladislaus Varianta Poloneza:

Imagine

Documentele medievale sunt pline de polarizarea cronologica-evenimentiala in jur de ziua Sfantului Ladislaus, 27 IUNIE... Cele mai importante serbari, schimbari periodice de functii, rectori de gimnazii targuri..si..si.. inainte, in timpul, sau dupa St. Ladislaus.....si mai ales in Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu (aici am gasit cele mai multe referinte (evenimente) polarizatoare cronologic ziua St. Ladislai).

Revenind la Viena...nu trebuie sa se uite ca Viena a facut destul timp parte... nu din Regatul Ungar..ci s-a aflat cu INTERMITENTE sub regii Ungariei in sec XV...cititi protocoalele orasului si va lamuriti, ba Regele German, care putea fi si Imparat Roman, ba arhiducele de Tirol si Nieder-Oesterreich, ba Regele Ungariei..care cum..cate odata corespondenta venea stapanitoare concomitent si din Sfantul Imperiu Roman si din Regatul Apostolic Ungaria...ca o mai trec sub tacere istoriografii austrieci..oameni sunt si ei...Mathias Rex Hungariae (eu respect semnatura lui pe sigiliu si numele lui OFICIAL in EUROPA cunoscut!) a murit tocmai la (ung.>)Becs/Wien/Viena si nu drept ostatec, ci STAPAN..

Si cum ramane cu titlul?
pai toate au fost operatiune de invaluire pe flancuri ca la razboi..surpriza vine...dar fara pregatire..nu se intelege.

Am dat de o carte in NET...cu titlu ciudat (limite cronologice), nu ma intereseaza amanunte..cartea are vreo 900 si ceva pagini si este un convolut de fapt privind cronologia documentaristic-diplomatara a Universitatii Viena (latina) si mai are o parte..in limba maghiara comentariile, documentele si listele in latina originala., privind Studentii din Universitatea Viena, Natio Hungarica..incepand de prin sec. XV...

Titlul Convolutului cum se gaseste in NET e cat o zi de post..(aici il dau prescurtat, dar, sper, esentialul) cautati la GOOGLE BOOKS cum am facut si eu, fie autor, fie parti din titlu..o gasiti..nu tusiti..anii nu i-am inventat eu:

Josephus Joannes SCHLICKENRIEDER....autorul, el e de vina, nu-l credeti cu anii din titlu!)...
Chronologia Diplomatica [...]Universitatis Vindoboniensis ab anno MCCXXXVII....[usque?] ad annum MCCCXXXIV...{[auctore:] Josephus Joannes Schlickenrieder, Vienna MDCCLIII (aici il cred!)...

Si, cum spuneam, in acest convolut se afla o lucrare despre Studentii din Viena, Natio Hungarica (am intalnit tot nume cunoscute,cateva sute, in special ma interesau studentii din Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/actualmente Sibiu)...

De acum tot ce redau, redau in limba originala, fara mila, deci latina si maghiara.(.nu suport traducerile aproximative)..dar in maghiara fara diacritice si accente..imi pare rau, dar altfel textul de aici devine un glitschi-glatschi...serverul anglo-saxon nu stie nici maghiara, dar nici germana sau romana cu semnele lor speciale..le face harcea-parcea). Si de fapt miezul, centrul intregii povesti este DOCUMENTUL in limba latina..aici va concentrati atentia..e limba ramleneasca, ca voi de la Ram va trageti si toate de la Ram cura...
Cartea respectiva cu Studentii din Natio Hungarica la Uni Viena:

Autor Dr. Karoly SCHRAUF

MAGYARORSZAGI TANULOK KUELFOELDOEN IV. A BECSI EGYETEM MAGYAR NEMZETENEK ANYAKOENIVE . 1453-tol. 1630-ig. [...] Dr. SCHRAUF KAROLY. [...] Budapest. Kyadja a Magyar Tudomanyos Akademia. 1902.

La pagina 11. in registrul de protocoale Natio Hungarica, (Studentii din Viena) anno 1430:

24. Que nationes sunt sub nomine nationis Hungarie comprehense, que est in ordine tercia et natio Hungarie appellatur.

Omnes Ungaros, Bohemos, Polonos, Moravos, Slavos cum omnibus sibi annexis in ydeomatibus 1), Grecos quoque esse volumus de una natione et hanc Ungarie appellari interque ceteras terciam collocari 2). Jam scriptum statutum scripsi ego Mag. Johannes Messingslor de Lewtschaw ex libro universitatis 3) de verbo ad verbum, ut continetur ibidem; ex quo claret quodsecutur sub natione Hungarorum comprehensos esse Grecos et omnes coincidentes cum eodem ydeomate sub quacumque differentia. Sic cum Hungaris coincidentes, ut Sicci, Siculi et Maiorones sub dominio ducis 4) Arrogonie, sic cum Bohemis, Polonis, Morav(i)s (i lipsea in text..tiparul..G,S,v,G,) et Slavis, ut Syrvi, Bosnenses, Bulgari, Rutteni,Lyttwani, Armeni, Cuni, Gotti 5) etc, et hic eciam comprehenduntur Olachi seu Walachi et omnes cetere nationes ad coronam regni Hungarie spectantes tanquam regno incorporate prout Slesia Bohemie regno 6).

1) Ide kessoebi kez ezt tolda be: ut sunt.

2) Kessoebi kez toldasa: Verte folium.

3) III. Albert herczeg kivaltsaglevele 1384-boel, Kinknel 2, 51.

4) A lapszelen: regis.

5) Gotti athuzva.

6) Kessoebi kez a >regno< szo utan ezt tolda be: et Lusatia superior. Egy mas kez a >spectantes< szo utan ezt szurja be: ut Transylvani sive Septemcastrenses, Barczenses et Bistricienses (civitates sunt). - Egy harmadik kez megjegyzese a lapszelen: Silesiae partes omnes et Lusatia superior. - Ezen oldalnak toebb mint kett harmada ueres; a 11-13. lapok hyanyzanak, a 14. lap es a 15a oldal ismet ueresen hagyattak.

(Comentariul Dr. Schrauf Karoly).

Si unde este DISCRIMINAREA NATIONALA aici , in Evul Mediu la STUDII?

asta ma intreb si eu...

Puteti sa despicati firul in patru pe cateva zeci de teze de Doctorat..cu conditia sa intelegeti despre ce este vorba...
Pentru ca toata lumea se vaita ce rau era ..nu aveai voie sa studiezi..nu aveai nici-un drept..ai fost tinut in intuneric...
Mda, intunericul Universitatii din Viena...e altceva decat Lumina Vine de la Rasarit (Autor: Petru Groza, 1945 parca).

Georg Schoenpflug von Gambsenbergregno

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2