Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 18, 2017, 01:50:17 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: uimitoarea lume a artei medievale
MesajScris: Aprilie 07, 2007, 09:24:30 AM 
Neconectat
Sr. Member

Sunt fascinat de-a dreptul de noua pagina cu marturiile culturii materiale. Nu mi-a fost dat sa vad inca asa ceva in Romania! O sa ma straduiesc sa va ajut. Poate deveni chiar un hoby! Daca as fi mai aproape de Moldova, as incepe cu o "vinatoare" pe frescele manastirilor de acolo.

Sus

MesajScris: Aprilie 07, 2007, 04:13:28 PM 
Mai sunt adunate inca vreo 10 imagini care vor fi puse peste cateva zile.
Orice contributii pentru imbogatirea bazelor de date incepute este binevenita. Folositi adresa contact@medievistica.ro pentru a ne trimite materialele.

Sus

MesajScris: Aprilie 23, 2007, 04:23:32 PM 
Neconectat
Newbie

Vasile Mizgan scrie:
Mai sunt adunate inca vreo 10 imagini care vor fi puse peste cateva zile.
Orice contributii pentru imbogatirea bazelor de date incepute este binevenita. Folositi adresa contact@medievistica.ro pentru a ne trimite materialele.
Semnal de alarma in ceea ce priveste deschiderea forumului. Dragi colegi medievisti tineri. O data mi s-a spus "a intreba inseamna a invata"...eu as sugera sa profitam de acest citat si sa ne apucam cu stradanie de o postare a nelamuririlor, a intrebarilor. Sunt mai mult ca sigur ca vom primi cu totii un raspuns, chiar daca nu va fi mura-n gura, dar totusi...si bibliografia corect indicata ajuta!

Sus

MesajScris: Aprilie 23, 2007, 09:05:16 PM 
Neconectat
Sr. Member

Întrebarea tinere? Scoate întrebarea să vedem cum ne descurcăm.

Sus

MesajScris: Iulie 08, 2008, 07:57:22 PM 
Neconectat
Newbie

Daca este atat de uimitoare lumea artei medievale,eu cred ca ar trebui ca Facultatea de Istorie Arheologie din Cluj sa intre mai des si mai mult in colaborare cu cea din Iasi si Chisinau,sa se faca mai multe cercetari arheologice in Moldova noastra cat si peste Prut.Bucuros as fi daca arheologia medievala ar castiga teren in fata celei antice si i s-ar acorda mai multa importanta.Eu fiind din Moldova as putea incepe "vanatoarea" de fresce manastirilor,mai ales ca in oras natal este o ctitorie a lui Stefan cel Mare.

Ultima oară modificat de athos10 pe Iulie 08, 2008, 08:03:37 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2