Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 19, 2017, 08:48:24 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mai 25, 2008, 12:11:53 PM 
Neconectat
Hero Member

Nu unul care a fost îngropat în materia căreia, se presupune, i-a curtat consistenţa.
Mai curând cel care trage greu sau după chef, sistematic sau anapoda, fără să ridice fruntea în căutarea orizontului. Lumea computerelor este fascinantă, aparatele digitale fac minuni, lectura pare însă inutilă, rigoarea un moft, compatibilitatea cu europeanul o imposibilitate fizică. Sucul propriu este mulţumitor şi confortabil; poate la fel este şi mormântul.
Ori poate este un altul care îşi măsoară zilnic, îngustimea biroului, aşteptând să fie expediat pe câmp ori la marginea unui şanţ urban, pentru a se simţi, în sfârşit, un pic important?
Sigur cel care aşteaptă, speră, musteşte de neputinţe prea puţin defulate prin bârfe să i se schimbe soarta. Este destul un procent de retribuţie aruncată în preajma alegerilor, o mică treaptă ierarhică urcată opintit, un salariu de merit, un mârâit mulţumit de şef, că progresul să fie judecat ca fiind împlinit.
Nici tu forme, nici fundamente. A spus-o deja Maiorescu, de ce ne-ar mai durea capul cu o altă vechitură? Important este că ne pregătim de moarte (în faţa a trei pagini neilustrate, lângă o groapă zisă secţiune, la o mică sesiune-agapă aflată la cel mult o sută de kilometri distanţă) sau suntem deja morţi de-adevăratelea (în aspiraţii profesionale, viaţă personală). Dacă eu fac pe mortul ori sunt jumătate mort, de ce m-ar deranja că şi alţii, mulţi, sunt la fel ca mine? E bine şi sănătos să fim la fel!
Deşi balauri sunt destui, cu limbi de foşti activişti, CV-uri pompieristice, la costume, şi cu instituţii făcute covor la picioarele lor, performanţa mea ar fi doar aceea de a mă strecura nevăzut, de a mă face doar un micuţ petic din acel covor menţionat. Nici la omucidere nu mă gândesc, că sunt doar mioară de creştin, la primit palme sunt infinit mai bun decât de dat, de lângă piciorul scării, nici la sicriu nu aspir că oricum mi-l fac rudele.
Cei care nu vreau să se aşeze pentru a li se trasa conturul gropii, sunt marii nebuni ai timpului, donquihoţi fără alte nădejdi decât pur literare. E riscul sau, poate, plăcerea lor.

De ce-i mai trebuie domnule, lui Alexandru Suceveanu, „Perspective”?
Ce e aia „opinie”?

Sus

Subiectul mesajului: căile spre "moarte"
MesajScris: Iunie 07, 2008, 05:50:52 PM 
Neconectat
Hero Member

Aş lista câteva, fără să am pretenţia că le-aş şti pe toate:
- situaţia generală a societăţii româneşti şi a intelectualităţii în particular;
- nesimţirea şi corupţia (morală şi materială) fără margini a "şefilor" administrativi;
- obedienţa de slugi şmechere, duplicitare, cultivată în familie, şcoală şi locurile de muncă;
- comoditatea sinucigaşă manifestată faţă de propria istorie personală;
- refuzul asumării oricărei exprimări publice a nemulţumirilor;
- suspendarea oricăror forme reale de concurenţă interpersonală;
- lipsa de solidaritate pe criteriul profesional;
- cultivarea permanentă a aparenţelor, a "rapoartelor de activitate", a "lucrărilor de plan", a "punctajelor" stabilite într-un moment sau altul, a oricărei "sarcini de serviciu", a "concursurilor de promovare", a doctoratelor;
- absenţa sistematică a comparaţiilor cu performanţele externe ale profesiei.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2