Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 19, 2017, 08:34:12 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Iunie 06, 2008, 10:06:22 PM 
Neconectat
Newbie

Avem sau nu o invitatie?

Sus

MesajScris: Iunie 08, 2008, 09:14:23 AM 
Neconectat
Newbie

Buna intrebarea.

Se pare ca putini stiu ca aceasta invitatie s-a anulat. (Mda, jubilati unii, jubilati degeaba, ca nu e de bine).

M-a surprins dintruinceput acest anunt cu invitatie la un colocviu pus sub egida Institutului "V. Parvan". Pt ca il stiu, prin cei mai multi din angajatii sai cu capacitate decizionala este dusmanul ideilor noi si criticii, mai ales. La fel de mirat am fost si de zvonul - si chiar mai mult decât zvonul - ca dl Suceveanu si CNA doreste ceva schimbari legate de statutul arheologiei si arheologului din Romania.

Chiar d-lor organizatori (respectele mele!), Niculescu, Dragoman, Vasilescu, chiar v-ati imaginat ca veti si organiza asa ceva la Parvan, in R???

Numai uitati-va ce doreau domnii sa se discute:
"[b]1. [b]Impactul activităţii Ministerului Culturii şi Cultelor asupra cercetării ştiinţifice din arheologie.
2. Intenţiile şi efectele cadrului legislativ al cercetării arheologice.
3. Săpăturile de salvare: şansă sau ameninţare pentru arheologia ştiinţifică?
4. Tradiţiile de cunoaştere ştiinţifică în arheologia din România: origini, particularităţi şi perspective (ne propunem incursiuni în istoria disciplinei doar pentru a identifica mai bine trăsături prezente ale acesteia). Ce merită păstrat şi ce ar trebui abandonat?[/b]
5. Ce şanse au încercările de a organiza un învăţămînt arheologic şi ce dificultăţi întîmpină?
6. La ce folosesc ideile importate din alte arheologii: şanse de transformare sau mimetism steril?
7. Ce fel de viitor ar fi de dorit pentru cercetarea arheologică din România şi de ce ar fi nevoie pentru a-l realiza?"
[/b]
Adevarul ca lipsea ceva, foarte important, in opinia mea: punctul 8. Doreste arheologul din România sa schimbe ceva? Nu cumva, domnilor, ati uitat sa studiati inainte, cum s-ar zice, "fezabilitatea" proiectului?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2