Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 22, 2017, 05:36:31 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Iulie 08, 2008, 01:31:34 PM 
Neconectat
Hero Member

N-am stiut cum s-o numesc...Pentru ca nu e vorba de simpla tesere..ci si de legarea prin mortar, lut, etc...(betonul il exclud hotarat la restaurari)...
Este de fapt o problema dubla...implicita...de fapt..
ce este
cum se poate restaura (mai precis..cum trebuie restaurat - simplu: exact asa ca originalul!)..

Intai vreau sa dau motivul pentru care intervin...
Citim in rapoartele arhologice..zidarie tesuta...
Spuneti-mi cu ce se mananca asta?
Lipsesc dimensiuni de caramida, si mai ales repartitia lor in SITE, lipseste felul-de-tesere..lipseste gradul-de-ardere al caramizii...
Mai rau...daca o domnisorica sau un domn expert arheolog descopera o fereastra, sau o arcada-in-genere,sau un tavan plat-boltit (deci boltit dar aproape plat) scrie senin ca e compusa din caramizi cu latimea de 4-5 cm...(am citit nu stiu cate caramizi late de 4 cm)
E vorba clar, trebuie sa gandesti tu in locul autorului, ca este un corp...in spatiu..nu o suprafata (geometria de cl.a V.-a)..si are de fapt lungime, latime, si GROSIME...Ce vede el acolo la fereastra sunt caramizi puse pe CANT (KANT) si latimea autorului este de fapt grosimea caramizii..

Si aici atrag atentia ca exista caramizi de diferite dimensiuni..oarecum standardizate la unele inca de pe vremea romanilor preluate dimensiunile ideale si de fapt in functie de unitatile-de-masura-din epoca respectiva..picior, degete, pas...cot, ?pantof (Schuh-Mass)...
Si dimensiunile difera FUNCTIONAL...asta nu intra in capul nimanui?
Si difera si in epoca si pot fi hotaratoare in stabilirea datarii-diferentiate.

Nu absolutizez criteriile in sensul ca functioneaza perfect asa-si-nu altfel...

Dar abaterea...este o diferentiere fata de ordine, nu fata de haos...

Si numai combinarea tuturor criteriilor posibile, pentru fiecare aspect in parte..poate sa ne dea o aproximatie statistica in care incertul sa se micsoreze...
Nu vorbesc de certitudinea sa creasca..ci de incertitudinea sa scada..
Si istoria in general si arheologia in special..sunt mai mult stiinte in care masurarea este aproximatie si statistica..
Cu cat sunt mai multe si complexe criteriile si potrivit lor faptele aproximate..cu atat scade incertitudinea..

Aici dau numai exemple de legaturi-de caramizi.. tesere.. daca le-au numit astfel si diferentiat si clasificat or fi avut motive....
Vreau sa atrag atentia...nu inseamna ca daca sapati la teutoni...trebuie sa gasiti absolut numai modul-gotic (asa zis polonez, de fapt teuton) de legatura...nici macar in original..prima lucrare de prin 1211 de exemplu...
O sa dati mai mult ca sigur de modul-flamand..nu cavalerii veniti din Accon lucreaza practic pe post de zidari, ci flamanzii si valonii hospites care erau deja pe-acolo la venirea teutonilor...
Dar si aceasta este informatie..si daca dati de caramizi-diferit-legate-intr-un-loc s-ar putea sa fie o reparatura mai tarzie... Dau aici tot ce-am cam gasit esential..pana si parchetarea-caramizilor la Bastion, desi aceasta nu mai este Ev Mediu..dar sa le puteti deosebi...

Si vreau sa mai spun ceva...in Transilvania pana prin anii 70' erau la sasi si landleri sate specializate in mestesuguri., aceasta chestie de fapt existand in ce priveste sasii si ungurii si secuii din timpuri stravechi.(landlerii au venit putin mai tarziu)...
Unul era satul cu cei mai buni zidari, altul cu cei mai buni dulgheri..si acesti mesteri (atentie cu diferenta ORAS-TARA..agricultura-meserii!) veneau de la TARA sa construiasca la ORAS...de obicei in echipe zidar-din-tata-n-fiu cu dulgher-din-tata-n-fiu mergand uneori in aceeasi combinatie familiara/mestesuguri generatii de-a randul...

aici ca exemplu Modul Flamand de Legatura a caramizilor (Flemish Bond):

Imagine

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Februarie 21, 2009, 11:39:00 PM, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Iulie 08, 2008, 01:50:25 PM 
Neconectat
Hero Member

Aici altul..spre comparatie...
Asa-zisul Mod Gotic sau Polonez zis pentru ca se intalneste in Polonia, in special pe unde a fost Ordinul Teutonic..deci la Zidariile Teutonilor in special...de fapt analizat la sange..aceasta reparatura este defectuoasa..prea multa umplere cu mortar..sa-hie..si colturile nu se suprapun prea bine sa faca legatura..daca se mananca mortarul (sigur!betonul din mortar..si asta se mananca urgent la aerul si ploaia acida)..coltul caramizii nu mai are sprijin si se lasa in jos sau se rupe...
dar in principiu zidaria se leaga in crucis si curmezis, caramizile transversale (se vad CAPETELE) leaga strat-de-strat in adancime, incat zidul NU SE DESFOLIAZA CA O CEAPA.....deci alternanta latura-cap , teserea si in lungime, dar si in adancime este ff.importanta.

Imagine

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Februarie 22, 2009, 12:42:54 AM, modificat de 5 ori în total.

Sus

MesajScris: Iulie 08, 2008, 01:54:22 PM 
Neconectat
Hero Member

Si aici Modul Englez...

Imagine

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Februarie 21, 2009, 11:51:12 PM, modificat de 3 ori în total.

Sus

MesajScris: Iulie 08, 2008, 02:00:27 PM 
Neconectat
Hero Member

Aici amanunte de tesere..

as da intai Modul Olandez de Legatura (Hollaendischer Verband, fiindca in Transilvania cele mai vechi zidiri medievale au fost facute in Modul Flamand si de presupus si Modul Olandez.

Imagine

Asa zisul Binderverband L-Bond...clar ca la structuri de rezistenta NU se poate folosi perfect, fiindca la aceasta tesere avem legatura numai in lungime, nu si destul de adanca in latime...(deci avem numai urzeala,desi bine legata in sine, dar lipseste batatura.
Si daca este acceptabila la un perete de umplere intr-o rama fie de grinzi-de-lemn (Werkhaus) sau de beton, la o cladire de rezistenta sau ziduri inalte ..NU se foloseste..aici e dat ptr. a arata cea mai simpla metoda de legare longitudinala prin aplicarea fiecarui nou strat cu o o pozitionare devianta (cum se spune corect?!) fata de anteriorul, diferenta-de-deplasare fiind de o jumatate de latime de caramida...

Imagine

Am spus mai inainte ca la structurile de rezistenta NU e voie sa se foloseasca...

Dar prin anul 2003 e.n. mesterii restauratori sibieni adunati de cine-stie-unde si arhitectii imprumutati de ici-colo au descoperit teserea numai cu URZEALA fara BATATURA... ei au invatat ca un capat-de-siret-de-pantofi poate fi intarit prin lipirea firelor longitudinale cu aracet si merge.se poate vinde fraierilor...
Dar sunt lucruri care nu merg numai lipite una peste alta...
de exemplu acesta structura de rezistenta, treptele de langa Podul Minciunilorl de din Sibiu, Strada Ocnei (Burgergasse)..pe care le-au restaurat cu caramizile frumos alineate TOATE DE-A-LUNGUL..fara nici-o tesere transversala...
si au mai pus si o retea de fier-beton sa o ingroape sub placa de beton...mai grav...betonul se mananca singur,,tot ce-au reparat cu beton in anii 60' s-a stricat si NUMAI acestea atunci reparate s-au stricat...
admirati ce pot sa comita..si linii drepte...poti sa uiti:

http://www.sibiul.ro/forum/download/php?id=3028

nu vrea sa ia imaginea.Dau aici LINK-ul unde am cam discutat aceeasi problema, cu imagini suplimentare si mari de bubuie ecranul..sa vada toti cum se lucreaza inainte de capitala Culturala Europeana:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2667

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Februarie 22, 2009, 01:02:13 AM, modificat de 7 ori în total.

Sus

MesajScris: Iulie 08, 2008, 02:32:41 PM 
Neconectat
Hero Member

Ultimele amanunte de tesere...
Aduc aici si..as numi-o parchetarea-complexa de la Fortarete si Bastioane...observati repartitia diferita a liniilor, a parchetului de caramizi..tehnica preluata clar din prelucrarea lemnului..se foloseste la furniruire multipla..cu fibrele pe lungime si latime..aici e si mai complexa povestea... pentru a dispersa mai bine socul ghiulelei..
Nu este specifica Evului Mediu..dar o aduc pentru a nu se confunda o Cetate Medievala cu un Bastion...mai stii?....
Si pentru a le arata zidarilor restauratori cum trebuiesc aranjate caramizile eventual....Credeti-ma pe cuvant..este foarte necesar...

Imagine

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Iulie 08, 2008, 02:38:27 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Februarie 22, 2009, 01:09:44 AM 
Neconectat
Hero Member

Am actualizat cat am putut imaginile..nu se intelegea nimic.
Unde nu se poate aduce imagine, trimit LINK..

este pe http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2667 in aceeasi poblematica, dar referitor in special la restaurari.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2