Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Septembrie 26, 2017, 04:29:14 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Iulie 14, 2008, 11:41:55 PM 
Neconectat
Hero Member

1.

Este o sinteza facuta de un sas provenind din Transilvania, , Peter Jacobi, care se lasa fotografiat tocmai in Gieshuebel/Gusu, satul declarat fara istorie saseasca si fara sasi de catre primaria loco in pagina de istorie a satului...(vide A.A.Rusu aici in Medievistica)

Mi se pare semnificativ...Acum se scapa si de o mostenire bogata..cu care nu se stie ce sa se faca...Trebuie sa dispara toate urmele?

Sau e numai TALANTUL INGROPAT despre care vorbeste Mantuitorul?

Nu sunt decat 200 de foste Monumente prezentate...
De fapt acesta este varful iceberg-ului...ce-i dedesupt...Dumnezeu cu mila...

Nu mai este agonie...caii apocalipsei au si trecut prin....

Dupa tatari a mai ramas totusi ceva..indiferent ce zicem noi acum...

Deschideti LINK-ul
La fiecare imagine 2xKLICK pe imagine:

http://peterhjacobi.de/siebenbuergische_wehr.htm

Acolo sezum si plansem...

Poza data mai jos... extrasa din colectie ...cu cartile de rugaciune in Limba Germana parasite pe pupitrele bancilor goale din Haschagen/Hasag as numi-o:

Doamne..unde sunt Oamenii ce stiu semnele sa le citeasca si destainuie?

Pe una se poate citi citatul din Luther, textul cantarii: Ein Feste Burg ist Unser Gott, inspirat tocmai de Bisericile-Cetati Transilvane....Cetate Tare-i Domnul Nostru..

KLICK pe imagine:

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Ultima oară modificat de Georg Schoenpflug von Gam pe Februarie 10, 2012, 02:03:27 AM, modificat de 3 ori în total.

Sus

MesajScris: Septembrie 15, 2008, 08:47:24 AM 
Neconectat
Sr. Member

Credeţi că pe monumentele declarate "româneşti" le tratăm mai bine? Tot Medievistica.ro vă aduce exemple clare de faptul că cetăţeanul din România nu are nici o sensibilitate la vechi, la frumosul istoric, la prezervare, respect pentru o investiţie a altuia.
Ce se poate face, nu ştiu. Dar începutul este deficienţa educaţiei. Nimic din programele şcoale nu exersează respectul pentru monument.
În linia a doua ar sta, cred legislaţia punitivă şi aplicarea ei. Dar aici avem probleme atât de uriaşe şi generalizate, încât orice funcţionăraş sau purtător de baston de cauciuc te-ar lua în zeflenea: "ţara arde şi baba se piaptănă!"
Concluzia: să distrugem tot, ca să construim din nou!

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Septembrie 15, 2008, 01:53:35 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Februarie 09, 2012, 11:07:10 PM 
Neconectat
Hero Member

3.

consider necesar sa reactivez LINK-ul fiindca este important..este CIMITIRUL UNEI CIVILIZATII de peste 800 de ani

Peter Jacobi: Siebenbuergische Wehrkirchen

http://www.peterhjacobi.de/siebenbuergische_wehr.htm

Haschagen/Hasag.Cartile de rugaciune asteptand sa fie deschise . Ein feste Burg ist unser Gott/Cetate tare-i Domnul Nostru.... sta pe ele (prima carte de jos in sus)
Imagine

Myttersdorf/Dumitritza Altar Myttersdorf/Dumitra, Aufgegebene Kirche, im Besitz der Orthodoxen Gemeinde, Altarsockel
Altar in the abandoned church, owned by the Orthodox community

Imagine

Streitfort: Un nume care mie mi se pare ca vine direct din Cruciada in Tara Sfanta (Cetatea-de-Lupta) poate prin Teutoni:

Imagine al naibii de asemanator (numai numele) cu Krak des Chevaliers http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Krak_des_Chevaliers_01.jpg&filetimestamp=20110107182615, ca vine de la asta, sau de la Streit-Furth (Vadul-Luptei, Vadul-Duelului), cert este 1400: Stristfordin mai tarziu si Mirkvasar, a nu se uita ca este la cca 10 km de Reps/Koehalom/Rupea...

aici pe server-ul siebenbuerger.de Streitfort, il dau pentru ca aici sare-n ochi masivitatea zidariei in special unde normal ar fi corul:
Imagine

Streitfort/Mercheasa, August 2005 Kirche mit Schaeden ringsherum
damage around the building

Imagine

Streitfort/Mercheasa, August 2005Dach- und Deckendurchbruch
Roof- and ceiling break-through

Imagine

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Fişiere ataşate:
Hermann von Salza.Wappen und Geschichte.jpg [131.66 KiB]
Încă nu a fost descărcat
Streitfort_Dachschaeden.jpg [70.24 KiB]