Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 24, 2017, 09:36:23 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Iunie 12, 2008, 09:09:25 AM 
Neconectat
Hero Member

Cel mai inalt Turn de Biserica din Transilvania, Biserica Evanghelica din Bistrita..a ars...

Aveti in LINK-ul de mai jos o sinteza la stiri, poze..video...adunate rapid si prompt pe Forum-ul de la

http://www.sibiul.ro

dar LINK-ul direct este:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2738

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Sus

MesajScris: Iunie 12, 2008, 09:19:51 PM 
Neconectat
Hero Member

Este unul dintre cele mai grave evenimente care privesc monumentele istorice medievale din Transilvania, petrecut în anii din urmă.
Ştirile venite sunt contradictorii: s-a vorbit despre oraşul "Bistriţa-Năsăud", despre căderea "turnului"... Cineva din "popor" spunea însă corect: unul dintre simbolurile oraşului Bistriţa s-a năruit sub ochii noştri stupefiaţi.
Dar careva este responsabil: Primăria pentru neglijenţă, executantul de restaurare care nu şi-a asigurat şantierul, poate şi pompierii care nu au găsit apă de stins sau amenzi pentru cei care trebuiau să le asigure hidranţii şi cine ştie mai cine... Poate noi toţi pentru felul în care ne raportăm la monumentele noastre.
Vom afla şi îi vom arăta cu degetul.

Sus

MesajScris: Iunie 14, 2008, 09:11:09 AM 
Neconectat
Sr. Member

Am privit şi ascultat cu sufletul la gură. "Evenimentul mediatic" arată lumii că la Bistriţa centrul istoric este populat de minoritari antisociali, că sub nasul gadienilor publici, în plin centrul unei capitale de judeţ, cineva poate încerca focuri de tabără sau de jucărie, pompierii erau specializaţi pentru stins grajduri de fân, iar un oraş întreg îşi pierde un simbol al identităţii sale.

Sus

MesajScris: Iunie 16, 2008, 10:19:58 PM 
Neconectat
Newbie

Don premar al nou (don enjener Cretu) vrea sa faca lift in "bietul" turn al Bisericii Evanghelice. Am scris corect. Sinonimul de la ascensor. Dumnezeule. Unii au pictat biserica franciscana mai ceva ca don Salvador Dali. Ast primar vrea lift. A spus in direct la TV Bistrita. O sa ceara avizul Comisiei Monumentelor. Care monumente? Ca vorbeste ca un gingav. Nu termina propozitia. Cele istorice? Poate se aproba. Nu se stie. Poate face un mic birt la nivelul 5. Mai trec pe acolo ai smecheri. Ca cei care vor sa cerceteze sigur nu au acces. Un ( nu spun monument) de prostie. Ma refer la don enjener. A plecat un bordurist si a venit un bolovan. Ba pardon. Un liftier-ist. Si ce linistit era orasul meu. Ce frumoase erau strazile. Ce frumos era parcul. Ce placut era seara... . Nu mai pot tine geamul deschis. Prajeste coana pcetarita (aia de vinde in piata) gratari la oara 10. Adeca 22. De, acuma ne-am inmultit. Nu-mi ramine decit sa ma uit la fotografiile vechi. Si alea, unele, luate cu relatii. Nu exista tipografii. Nu mai exista calfe. Saracul Zikeli nu are urmasi. Numai patroni. Si BMW-uri. Mai multe decit monumentele. Mi-am spus si eu oful. Unul minuscul. Auzi acolo - lift.

Sus

MesajScris: Iunie 17, 2008, 12:35:12 PM 
Neconectat
Sr. Member

Repede, vajnicul MCC a declarat:
"Lucrările aflate în curs de desfăşurare nu se efectuează prin Programul Naţional de Restaurare al Ministerului Culturii şi Cultelor, după anul 2003 această sarcină revenind autorităţilor locale din Bistriţa."

Deci, NOI NU! VOI DA! Mâţa moartă e în ograda Primăriei!

Şi vag, o pală de neserioasă ameninţare pluteşte:
"La finalizarea anchetei şi a cunoaşterii cauzelor şi a responsabilităţilor pentru acest incendiu, Ministerul Culturii şi Cultelor va lua măsurile impuse de lege."

Cine s-a speriat? Nici măcar ciorile, că s-au dus singure...

Sus

MesajScris: Iunie 24, 2008, 08:48:27 AM 
Neconectat
Sr. Member

S-a aflat: nişte "bieţi" copii de ţigani umblau după fier... ca să se distreze au pus un pic de foc să se exerseze la mijloacele de încălzire neplătite, ale iernii viitoare! Ce le păsa lor de hardughia aia?

Dar!
Saşii, câţi mai sunt, câţi sunt plecaţi, s-au pus pe treabă şi au deschis imediat o coletă pentru reparaţii.

Aş vrea şi eu să asist la iniţierea vreunei COLECTE (corectat datorită atenţionarii lui "hartanutz", căruia îi mulţumim cu căldură) pentru restaurarea Streisângeorgiului ori a Ribiţei! Dar, nu...
La români nu se face aşa ceva!

Ultima oară modificat de Ioan Finisan pe Iunie 29, 2008, 05:10:39 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iunie 27, 2008, 11:25:42 AM 
Neconectat
Newbie

Multa dreptate aveti, dar:
COLÉCTĂ, colecte, s.f. Acţiunea de a aduna bani sau obiecte date prin contribuţie benevolă, în scopul ajutorării cuiva. – Din fr. collecte.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2