Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 19, 2017, 10:47:36 AM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Monumentele si MCC
MesajScris: Aprilie 23, 2007, 09:01:24 PM 
Neconectat
Sr. Member

Stiti de ce mi-am amintit citindu-l pe Domnul Nitulescu? De vocea "largilor colective ale oamenilor muncii" care hotăra destinele României Multilateral Subdezvoltate. Domnul acesta este şi el arhitect cumva? Atunci s-ar înţelege ce fobie are la adresa istoricilor şi asupra rolului lor în conservarea monumentelor istorice.
Aş propune ca tot domnia sa şi grupul de arhitecţi să introducă sintagma "monument arhitectonic", tăind din dicţionare "monumentul istoric". Ar fi foarte simplu şi noi ne-am vedea doar de rădăcinile istorice ale Mioriţei (fiinţa cea mai idioată care ne-a marcat destinul de naţie).

Sus

Subiectul mesajului: Re: Monumentele si MCC
MesajScris: Mai 26, 2007, 11:37:53 AM 
Neconectat
Sr. Member

Mă conving pe zi de trece că instituţiile statului şi ale comunelor nu reuşesc să funcţioneze ori refuză să o facă. Aici nu mă pot referi decât la problemele noastre. Printre ele, sunt monumentele istorice. Ei bine, este o legislaţie care le protejează nu numai pe ele, ci şi zona învecinată. Mă întreb însă dacă vreun consiliu local a aflat cât de largă este zona protejată din jurul unei cetăţi. Răspunsul ar fi rapid: habar nu au!
Mai apoi, ca şi în cazul monografiilor rurale, despre care au pomenit alţi corespondenţi, nici inscripţionările monumentelor nu sunt decât rateuri. Desigur, atunci când există. Cei care citesc legile şi trec la aplicarea lor, se grăbesc să dea peste cap "tablele", cu date istorice moştenite din cine ştie ce vechitură, fie depăşită din punct de vedere istoriografic, fie depăşită moral. Între exemplele din urmă aş cita doar "luptele necurmate" ale ţăranilor şi românilor pentru o viaţă mai bună, împotriva exploatării de orice fel.
Dacă am reuşi să facem un fel de Tribunal care să condamne "agresiunea istoriografică", ce ar ieşi oare?

Ultima oară modificat de Gelu Munteanu pe Mai 26, 2007, 07:38:46 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Bistrita
MesajScris: Iunie 04, 2007, 07:27:12 PM 
Neconectat
Newbie

Ce am vazut m-a facut sa dau lacrimi. Asta este foarte rusinos. Sasii va lasat paminturile, casele, parte din Transsilvania. Voi nu conservati nimic. Lasati la distrugere.

Sus

MesajScris: Iunie 19, 2007, 08:00:31 PM 
Neconectat
Sr. Member

Pentru Calin:
Decretul de la 1366, al lui Ludovic I, are cu totul altă semnificaţie decât aceia pe care i-o acordaţi. Istoricii medievişti care mai cred în asemenea "performanţă", sunt foarte puţini. D-l Ioan Aurel Pop este cel mai notoriu dintre ei.
Însă, trebuie să ştiţi că nu a fost un "decret", ci un act de ocazie. Nu a fost niciodată inclus în legislaţia oficială şi oficioasă a regatului maghiar (nici în sinteza Tripartitum-ului lui Weboczi). Drept urmare, este doar o "transformare din ţânţar în armăsar", foarte plăcută celor care se doresc victimizaţi.
A fi catolic nu este o catastrofă! În Ungaria medievală la fel au fost croaţii şi slovacii; de-a lungul întregii lor istorii. Şi nu şi-au pierdut neamul! Au dat şi ei ceva nobili maghiari, poate mai mulţi decât românii. Urlă cineva de jalea lor?
Nu vreţi să-i zicem în continuare "Transilvania"? Dar cum v-ar plăcea, domnul meu?
Din moment ce UDMR-ul conduce România, împreună cu liberalii, înseamnă că celei mai mari părţi dintre români, nu le pasă. Deci, nu se mai uită în istorie, ca să-şi ambaleze motoarele urii. În Basarabia, un rus este preşedinte. Ce le putem face moldovenilor-basarabeni? Să-i obligăm să fie românii cum gândesc unii dintre noi?

Ultima oară modificat de Solomon Tiglaru pe Iunie 19, 2007, 08:07:58 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Iunie 20, 2007, 04:36:01 AM 
Neconectat
Newbie

Solomon Tiglaru scrie:
Pentru Calin:
Decretul de la 1366, al lui Ludovic I, are cu totul altă semnificaţie decât aceia pe care i-o acordaţi. Istoricii medievişti care mai cred în asemenea "performanţă", sunt foarte puţini. D-l Ioan Aurel Pop este cel mai notoriu dintre ei.
Însă, trebuie să ştiţi că nu a fost un "decret", ci un act de ocazie. Nu a fost niciodată inclus în legislaţia oficială şi oficioasă a regatului maghiar (nici în sinteza Tripartitum-ului lui Weboczi). Drept urmare, este doar o "transformare din ţânţar în armăsar", foarte plăcută celor care se doresc victimizaţi.
A fi catolic nu este o catastrofă! În Ungaria medievală la fel au fost croaţii şi slovacii; de-a lungul întregii lor istorii. Şi nu şi-au pierdut neamul! Au dat şi ei ceva nobili maghiari, poate mai mulţi decât românii. Urlă cineva de jalea lor?
Nu vreţi să-i zicem în continuare "Transilvania"? Dar cum v-ar plăcea, domnul meu?
Din moment ce UDMR-ul conduce România, împreună cu liberalii, înseamnă că celei mai mari părţi dintre români, nu le pasă. Deci, nu se mai uită în istorie, ca să-şi ambaleze motoarele urii. În Basarabia, un rus este preşedinte. Ce le putem face moldovenilor-basarabeni? Să-i obligăm să fie românii cum gândesc unii dintre noi?

Realizez ca detineti ADEVARUL. Nu inteleg atunci necesitatea unui forum in care, vai, pot sa existe pareri divergente.
"Je ne suis pas d'accord avec ce que vous dites, mais je me battrai jusqu'à la mort pour que vous ayez le droit de le dire." François Marie Arouet, alias Voltaire

Sus

MesajScris: Iunie 20, 2007, 07:55:58 AM 
Neconectat
Sr. Member

Îmi pare rău că aţi înţeles vreo sanţionare definitivă ori altceva care să curme discuţia.
Nu sunt, nici pe departe, deţinătorul adevărurilor, căci un singur Adevăr este foarte greu de găsit, poate în afara lui Dumnezeu!
În discuţia noastră, eu v-am arătat doar altă faţă a informaţiei şi interpretărilor. Nimeni nu vi le poate lua pe ale D-voastră!
Sunt convins că ideea de Forum este tocmai aceia de a ne apropia şi confrunta opiniile, nu de a ni le impune unii-altora, altfel decât cu mijloacele raţionalităţii: bun simţ, informaţie corectă, sentimente cât mai răcite.

Sus

MesajScris: Februarie 02, 2008, 10:40:59 PM 
Neconectat
Sr. Member

Comparaţia pe care o faceţi cu realităţile urcainiene este foarte insolită. Nu-mi amintesc ca cineva de la noi să fi propus vreodată aşa ceva. Pentru că, îmi îngădui să o scriu, diferenţele sunt monstruos de mari. Acolo a existat un STAT cu o aristocraţie şi boierime, dublate de o biserică, care au construit şi au lăsat amprente adânci în istoria locurilor. Iar reducţiunea la catolicism s-a produs într-un timp foarte îndelungat.
Revenind la actul din 1366, de la care discuţia a demarat, cred că majoritatea care îl pomenesc uită că a fost produs cu ţintă precisă, geografică, şi nu privea pe români în general. Tot ceea ce s-a petrecut în microzone majoritar locuite de români şi cu elite (eu le-aş spune simplu, nobiliare, cări aristocraţi erau departe de a se numi) a rămas opac. Dar nimic nu ne îngăduie să presupunem că avem o prigoană sistematică. Majoritatea "presaţiilor" se găseau în hotare, deci puteau fugii, iar "presarii" ştiau şi ei asta. Ar fi fost ultimii nebuni să-i exaspereze în asemenea hal încât să lase baltă fruntariile, tocmai când turcii începuseră să ne întrebe sezonier de sănătate.
Înainte de a ne disculpa cu formula: străinul poartă vina pentru tot răul din istoria noastră, ar merita să ne căutăm de propriile noastre slăbiciuni. Când le vom descoperi vom putea să avem seninătatea să exclamăm: noi nu mai suntem ăia din trecut! Este mult mai productiv, chiar şi pentru timpurile de astăzi.

Sus

MesajScris: Aprilie 20, 2008, 12:51:07 PM 
Neconectat
Sr. Member

În zilele din urmă, d-l muzicolog de dreapta, ministrul nostru de cultură, a ieşit la rampă. Subiectul său: îngrijorarea cu care se distrug monumentele istorice. Domnia sa doreşte în primul rând să înceapă cu baterea la dos a instituţiilor publice culpabile. Când se va întâmpla lucrul acesta, merită să organizăm o sărbătoare naţională!
Fiind în an electoral, categoria de sancţiune definită de noi ne-elegant, nu va fi aplicată deţinătorilor particulari de monumente. Adică, voi traduce eu, nici un popă dezmetic nu va fi tras măcar de urechi pentru vina care este pedepsită de către Codul penal!
Halal să vă fie, Domnule Prim-Conservator al Clădirilor Istorice! Dovediţi că nu ştiţi nici legislaţia, o aplicaţi selectiv şi fără nici o convingere. Nu face nimic, o să vă trecem la răbojul sabotorilor culturii naţionale şi gata... aţi scăpat ieftin! Statuie tot o să vă ridice liberalii pentru opera componistică.

Ultima oară modificat de Solomon Tiglaru pe Aprilie 20, 2008, 12:53:22 PM, modificat 1 dată în total.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2