Medievistica Forum

Forumul medieviştilor din România
Acum este Noiembrie 21, 2017, 11:26:20 PM

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Octombrie 13, 2008, 10:05:57 PM 
Neconectat
Hero Member

1. Aplaud renovarea in principiu...desi...

2.Din Forum au disparut TOATE IMAGINILE..or argumentatia mea este bazata pe ce se vede..nu pe ce se aude prin targ...

3.Nici nu mai exista posibilitate de a pune imagini...

4.Pagina este in continuare instabila...din cauza scrierii cu diacritice...
Trebuie sa intelegem..acest FORUM trece prin diferiti serveri..si nu-i poti obliga pe cei din Indiile de Vest ca exista si altfel de scrieri..si litere si semne...Eu am invatat..si m-am conformat...nu mai scriu nici cu UMLAUT..ci cu OE, AE, UE....si nici cu accente..desi este barbarie..dar ma conform scrierii Coloniilor Britanice...
Cei care n-au vrut sa creada..sa-si verifice paginile...
Astazi scrii..ramane curat catva timp....cu toate diacriticile...trece la lectura prin cativa alti serveri..si apare glitschi-glatschi...
In rest..numai bine...trec iarasi la link-uri in special catre paginile din forumul http://www.sibiul.ro/forum unde poti sa pui imagini de 5 MB cu marimea de 2048/2048px...si poti sa demonstrezi si sa areti ce vrei...
Asta pentru ca VIZUALUL convinge....povestile..si demonstratiile..si bibliografia necitita dar listata...(stiu eu niste domni si domnisoare care cunosc cel putin 7 limbi europene din marginea satului)....restul e tacere...

Cu toata bunavointa posibila...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Sus

MesajScris: Octombrie 21, 2008, 04:39:17 PM 
Vasile Mizgan scrie:
Ca si fost administrator al forumului (si cel care a creat site-ul) pot sa va lamuresc in anumite privinte.
1. Marimea pozelor: in momentul in care am lansat site-ul aveam un spatiu limitat pe server si nu puteam sa ne permitem poze de 5 mb de exemplu (cu 5 poze de aceasta marime era plin jumatate din site). In aceasta privinta nu stiu care este noua politica.
2. Schimbarea forumului mi se pare un exces de zel din partea noului administrator (pot fi acuzat de subiectivism de catre unii). Faptul ca nu va mai gasiti pozele se datoreaza unei greseli tehnice deoarece nu a fost luata in considerare ideea ca la convertire a forumului din format SMF in PHPBB se pot pierde anumite lucruri.
3. Pe celalat forum se putea scrie cu diacritice in ultima perioada. Aici nu prea...
4. Am observat ca celalat forum inca mai este activ la adresa www.medievistica.ro/forum. Poate nu ar fi rau sa ne intoarcem la cel vechi.
Daca trebuie schimbat ceva la acest site este grafica paginii web nu a forumului.

1.Multumesc...dar...o mica corectura:

2.Niciodata nu se da adresa web sau email inchisa cu punct.
Fie deschis..fara semn de punctuatie, fie la paginile html eventual /
aici de exemplu..daca se corecteaza link-ul dat..prin inlocuirea punctului terminal cu bara oblica...se deschide intr-adevar pagina veche de forum..unde apar imaginile...

adica:

http://www.medievistica.ro/forum/

simplu deci..cand voi aduce imagini sau referinta la imagini trec pe cel vechi (forumul)..scriu acolo..si apoi dau link de aici incolo...in caz ca...vechiul forum mai admite postari...

3.Problema cu diacriticile ramane in picioare...orice veti face nu veti obtine o pagina stabila cu diacritice sau accente...FIINDCA DEPINDETI DE SERVERI STRAINI...sunteti pe un server strain si..
Cum deschide cineva pagina de pe alt server..se strica tot...
Trebuie sa intelegeti un lucru...pagina aceasta ca sa fie citita trece PROBABIL prin cativa serveri EUROPENI...verificata prin statistici ro, apoi verificata prin statisticile browserului celui care citeste...depinde de unde...de ex. GOOGLE.de, GOOGLE.uk,...si apoi trecuta pana la CENTRALA..alte statistici...banuiesc US...si vine inapoi stalcita de nu te vezi... si cea mai mare instabilitate..asigurata si garantata..la citirea prin Internet Explorer...care atrage tot felul de paduchi pe langa...

4.Preferabil sa renuntati la diacritice...Textul se intelege perfect...

Multumesc inca odata,

Georg Schoenpflug von Gambsenberg[/url]

Sus

MesajScris: Octombrie 21, 2008, 04:58:37 PM 
Neconectat
Hero Member

Anonymous scrie:
Vasile Mizgan scrie:
Ca si fost administrator al forumului (si cel care a creat site-ul) pot sa va lamuresc in anumite privinte.
1. Marimea pozelor: in momentul in care am lansat site-ul aveam un spatiu limitat pe server si nu puteam sa ne permitem poze de 5 mb de exemplu (cu 5 poze de aceasta marime era plin jumatate din site). In aceasta privinta nu stiu care este noua politica.
2. Schimbarea forumului mi se pare un exces de zel din partea noului administrator (pot fi acuzat de subiectivism de catre unii). Faptul ca nu va mai gasiti pozele se datoreaza unei greseli tehnice deoarece nu a fost luata in considerare ideea ca la convertire a forumului din format SMF in PHPBB se pot pierde anumite lucruri.
3. Pe celalat forum se putea scrie cu diacritice in ultima perioada. Aici nu prea...
4. Am observat ca celalat forum inca mai este activ la adresa www.medievistica.ro/forum. Poate nu ar fi rau sa ne intoarcem la cel vechi.
Daca trebuie schimbat ceva la acest site este grafica paginii web nu a forumului.

1.Multumesc...dar...o mica corectura:

2.Niciodata nu se da adresa web sau email inchisa cu punct.
Fie deschis..fara semn de punctuatie, fie la paginile html eventual /
aici de exemplu..daca se corecteaza link-ul dat..prin inlocuirea punctului terminal cu bara oblica...se deschide intr-adevar pagina veche de forum..unde apar imaginile...

adica:

http://www.medievistica.ro/forum/

simplu deci..cand voi aduce imagini sau referinta la imagini trec pe cel vechi (forumul)..scriu acolo..si apoi dau link de aici incolo...in caz ca...vechiul forum mai admite postari...

3.Problema cu diacriticile ramane in picioare...orice veti face nu veti obtine o pagina stabila cu diacritice sau accente...FIINDCA DEPINDETI DE SERVERI STRAINI...sunteti pe un server strain si...
Cum deschide cineva pagina de pe alt server..se strica tot...
Trebuie sa intelegeti un lucru...pagina aceasta ca sa fie citita trece PROBABIL prin cativa serveri EUROPENI...verificata prin statistici.ro, apoi verificata prin statisticile browserului celui care citeste...depinde de unde...de ex. GOOGLE.de, GOOGLE.uk,...si apoi trecuta pana la CENTRALA..alte statistici...banuiesc US...si vine inapoi stalcita de nu te vezi... si cea mai mare instabilitate...asigurata si garantata..la citirea prin Internet Explorer...care atrage tot felul de paduchi pe langa...

4.Preferabil sa renuntati la diacritice...Textul se intelege perfect...

Multumesc inca odata,

Acum vad cu surprindere ca Forumul actual NU este corelat cu Forumul Vechi...m-am loggat acolo..si aici apar ca guest.....
Dar merge si asa...totul este sa dai si link-ul catre Forumul Vechi...
Si asta pentru ca nu vreau sa fi lucrat degeaba cu imagini si tot..deci sa aruncam pe Apa Sambetei munca...
FARA IMAGINI nu se mai poate...nici-o argumentatie logica nu-i convinge de exemplu pe caposii care dau FIBULE DACICE pe rupte ..preluate orbeste si de Istoria Transilvaniei scoasa de Maghiari (cea in 3 volume este acum in NET)..ca de fapt acestea sunt CELTICE...doar daca le arati ca apar in descoperirile arheologice din GERMANIA drept TIPIC CELTICE...poate ii convingi..daca nu aduc poate argumentul ca dacii fie au exportat pe rupte, fie au stapanit TOATA EUROPA (sunt in stare)...

Fara sa mai vorbim..si aici ar trebui sa puna MEDIEVISTII lucrurile la punct...de obiectele de aur cu CAP de VULTUR tipic GOTICE tratate drept DACICE...
Deci POATE comparatia la sange..IMAGINE-langa-IMAGINE i-ar convinge...

Desi...

Sus

Subiectul mesajului: Cine si ce vede?
MesajScris: Decembrie 10, 2008, 05:41:30 PM 
Neconectat
Sr. Member

Intrebarea d-lui G.S. era generată de o pură problemă tehnică.
Eu am tot stat, de o vreme, şi am privit cum merg lucrurile. Nu s-au postat pe forum prea multe, nici pe paginile principale nu s-au produs schimbări rapide.
Dar, statisticile indică o creştere constantă a audienţei. Unde-i cauza m-am întrebat?
Răspunsul a venit uşor: medievistica a devenit foarte interesantă PENTRU STRĂINI!
Deci, cineva se uită la ea de departe! Trebuie să recunosc că brusc am avut un sentiment de uşurare. Dacă acasă stăm într-o letargie cruntă, măcar putem deveni interesanţi pentru lumea de afară. Prin tot ceea ce este la noi: informaţii, stări de lucru etc.
Deci, spor la MEDIEVISTICA!!!
Promit să revin mai des.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2